files/7us07x2v5y4jjmre.jpg
Michalovce| Dukla Michalovce| Iuventa Michalovce| 1 BK MI| MFK Zemplín| ZOS Michalovce| Rimkat| TV Zemplín| CK Bomex
Noviny Zemplína
Hľadanie poďľa názvu
, meniny má , zajtra

Otvorenie projektu "Umenie piť víno na vode"

Na rieku Laborec prichádza novinka, ktorá do blízkosti Strážskeho prinesie prvok vodnej turistiky a tiež zvýšenie atraktivity už poskytovaných služieb. V rámci projektu "Umenie piť víno na vode" sa v Krivošťanoch podarilo pripraviť požičovňu malých plavidiel a vyhliadkovú terasu, ktorá bude miestom pre realizáciu ochutnávok regionálnych vín, prednášok o geoturizme ako aj miestom na oddych a pozorovanie prírody. Tento projekt prináša do prírodného prostredia rieky Laborec atraktívny, nevšedný prvok, ktorý je natoľko jedinečný, že sa môže stať lákadlom pre množstvo návštevníkov, ktorí Zemplín vnímajú aj ako vinohradnícku oblasť.

Vodný turizmus v Košickom kraji zaznamenáva v posledných rokoch značný rozmach. Vďaka viacerým projektom sa posilnilo vodáctvo na riekach Ondava a Bodrog, ku ktorým sa tento rok pripoja Hornád a Laborec. Zemplín, ktorý je, vďaka tokajskej vinohradníckej oblasti, vnímaný aj ako vinohradnícky región, teraz svojim návštevníkom prináša spojenie vinárskeho zážitku s pobytom na vode. Zrealizovaný projekt je atrakciou, ktorá umožňuje vychutnávanie gastronómie priamo na vyhliadkovej terase nad požičovňou malých plavidiel, v atraktívnej „stredomorskej" atmosfére. Novú netradičnú atrakciu na Zemplíne považuje za príjemné spestrenie turistickej ponuky aj predseda Košického samosprávneho kraja, Rastislav Trnka: „Jeden zo symbolov Zemplína, rieka Laborec, si zaslúži turistický produkt, ktorý jej prinesie väčšiu rozpoznateľnosť v očiach návštevníkov Košického kraja. Pokojné vody Laborca sú na tomto mieste ako stvorené pre spojenie vodnej turistiky a regionálnych gastroproduktov. Som rád, že vďaka našej podpore vznikol na Zemplíne tento netradičný oddychový priestor, ktorý bude odkazovať na históriu vinohradníctva a zároveň poukazovať na bohatstvo regionálnej gastronómie. Verím, že domáci aj návštevníci spoza hraníc  župy, nájdu na brehu Laborca v Krivošťanoch priestor na relax a nové zážitky. Pevne verím, že si tento kút nášho kraja aj vďaka novej atrakcii obľúbia a budú sa sem radi a často vracať."

Košický samosprávny kraj podporil tento jedinečný projekt prostredníctvo vlastného grantového programu Terra Incognita sumou 38 000€. Realizácia projektu sa opierala o revitalizáciu časti brehu rieky Laborec, ktorej súčasťou boli zemné práce ako aj osadenie oceľových pilotov. Na tých bola osadená masívna oceľová konštrukcia opláštená agátovým drevom. Osadené boli taktiež plávajúce pontóny zakotvené do brehovej časti a nerezová lávka so zábradlím po oboch stranách. Počas realizácie projektu boli potrebné viaceré zemné úpravy a stavebné práce, ktoré na seba prevzalo OZ Priatelia Vážky. „Počas realizácie projektu sme ako občianske združenie na vlastné náklady rozšírili nástupné betónové schody vedúce z miestnej komunikácie na vyhliadkovú terasu ako aj predĺžilo schody vedúce k nástupnej lávke požičovne malých plavidiel. Tiež sme navýšili rozšírenie vyhliadkovej terasy a pri vytváraní oddychovej zóny zabezpečili dodávku a montáž oddychových lavíc, ktoré poskytujú návštevníkom možnosť si v kľude a pokoji vychutnať atmosféru prepojenia pokojnej rieky s okolitým prostredím napríklad pri pozorovaní vodného vtáctva. Okrem iných druhov tu totiž žijú a hniezdia aj volavky popolavé či čajky chichotavé. Aby bola atmosféra prímorského prostredia podčiarknutá pre návštevníkov ešte viac, ako OZ sme v uplynulých týždňoch položili kamenné bloky, ktoré tvoria pevný podklad pre chodcov, zároveň boli vystavané kamenné schody vedúce na vyhliadkovú terasu, položili sme tiež trávnatý koberec pre návštevníkov, ktorý sa budú chcieť iba pokochať prírodou bez splavu. Aby boli prechody medzi jednotlivými úrovňami od penziónu až k mólu čo najbezpečnejšie, postavilo OZ na vlastné náklady taktiež betónové schodisko vedúce priamo k oddychovej časti tejto atrakcie, teda smerom k trávnatej ploche," priblížil proces realizácie diela predseda OZ Priatelia Vážky, Martin Zambory.

Plavba za vínom a históriou
Okrem požičovne malých plavidiel na brehu rieky Laborec pripravilo občianske združenie, v spolupráci s penziónom Vážka, pre návštevníkov regiónu 4 malé plavidlá, ktoré budú využívané na rekreačné člnkovanie v úseku dlhom takmer 2 riečne kilometre od blízkej hate až k zrúcaninám hradu Brekov. Vybudovaná oddychová zóna prispeje k zvýšeniu návštevníckeho povedomia o dotknutom území, podporí rozvoj vodnej turistiky i turistiky samotnej, zvýši povedomie o vínach pochádzajúcich z najsevernejších vinohradov na Slovensku a zároveň podporí možnosti prezentácie lokálnych produktov i tradície pestovania viniča, ktorá sa v tomto regióne datuje už od 14. storočia. Rovnako projekt počíta s podporou myšlienky vzdelávania v oblasti geoturizmu v lokalite, ktorá spája využitie podložia sopečného pôvodu s rôznymi frakciami hornín a vápenca s riekou Laborec, v unikátny terroir.

Ďalší príťažlivý prvok na mape vodnej turistiky na východe Slovenska víta aj výkonná riaditeľka Krajskej organizácie cestovného ruchu Košice Región Turizmus, Lenka Vargová Jurková. „Záujem o vodnú turistiku výraznejšie vnímame aj u nás v Košickom kraji, a to už nielen počas hlavnej letnej sezóny. Riečne bohatstvo Zemplína a jeho prírodné danosti sa snažíme podporovať viacerými projektami, ktoré vodácke témy viac dostávajú do povedomia návštevníkov, hľadajúcich netradičný zážitok. V uplynulých rokoch sa nám podarilo úspešne podporiť napríklad vznik požičovne kajakov v Ladmovciach ako aj vodný a oddychový bod pri kaštieli Borša na rieke Bodrog alebo organizované splavy na rieke Ondava v Moravanoch. K nim sa počas tohto roku pridajú ďalšie silné produkty ako požičovňa kajakov na Hornáde z projektu „REJOYCE" či veľká osobná loď z projektu „Návrat výletnej lode na Zemplínsku šíravu", ktorá pripláva na Slovensko práve v týchto dňoch. Teší ma, že práve takto môžeme odpovedať na stúpajúci dopyt po vodných zážitkoch na Kraji sveta – v Košickom svetovom kraji." Všetky plánované výstupy projektu "Umenie piť víno na vode" podporujú využitie existujúceho prírodného, kultúrneho aj historického potenciálu v okolí rieky ako sú dolomitový kameňolom, cholerový kríž grófky Okoliczányovej priamo nad riekou, historické zvyšky kamennej pálenice z 18. storočia, historický mlynský náhon zo stredoveku, renesančno-barokový kaštieľ v obci Staré, chránené vtáčie územie, kultúrno-historické pamiatky mesta Strážske a iné. Prevádzka požičovne malých plavidiel bude od 1. júna do 15. júna 2024 spustená iba na telefonickú objednávku. Od 15. júna do 15. septembra 2024 bude požičovňa otvorená každý deň okrem pondelka.

.Uverejnené: 01.06.2024 13:18:33 files/ziutbj34p2awsnxw.jpg
Práca v Michalovciach
Práca Michalovce
Reklama
files/nwmbaks2nfraja7t.jpg
Súťaž
tipovanie
Anketa
Miniaplikace
Pracovné ponuky
tipovanie
Reklama
files/uquxsqw5na5c4muz.jpg
Facebook
Kontakt
redakcia@novinyzemplina.sk

Návštevnosť
TOPlist
©2012 Noviny Zemplína
Generované redakčným CMS systémom HEMERA spoločnosti NIKA PRESS s.r.o.