V posledný júlový víkend vstúpia futbalisti MFK Zemplín Michalovce do svojej desiatej sezóny v najvyššej Niké lige. Zemplínčania medzi elitou figurujú od sezóny 2015/16 a za ten čas sa stali jej tradičným účastníkom. Do minulej sezóny boli dokonca jediným tímom z východu Slovenska. Aké boli doterajšie sezóny? V našom mini seriáli sme sa rozhodli vám v skratke priniesť obzretie za nimi, ale aj za všetkými udalosťami, ktoré im predchádzali, a ktoré ovplyvnili chod klubu. Každej sezóne sme dali názov, ktorý by ju mal charakterizovať. Pokračujeme sezónou 2016/17. Tú sme nazvali V dobrovoľnom azyle. Mimochodom, bola to posledná sezóna s hracím systémom, ktorý pozostával z troch duelov každý s každým. Od novej sezóny sa menil hrací systém na základnú a nadstavbovú časť, a ten ostal až doteraz. Viac si o tejto zmene povieme v budúcom článku...
Bez domácej pôdy
Názov preto, že kvôli implementácii vyhrievaného trávnika odohrali Michalovčania celú jarnú časť mimo svojho štadióna. Týkalo sa to piatich duelov, v ktorých Trnavu privítali v Poprade, Ružomberok v Žiline a v stretnutiach s Dunajskou Stredou, Žilinou a Slovanom Bratislava boli síce vedení ako domáci tím, no hralo sa u súperov. Implementácia vyhrievaného trávniku sa natiahla kvôli zmene projektu. Michalovčania najskôr chceli vyhrievanie elektrické, po zmene projektu sa vyhrieva plynom. Kvôli týmto zmenám hrali celú jarnú časť v dobrovoľnom azyle.
Predčasný odchod Myjavy
Michalovčania si mohli dovoliť hrať mimo svojej pôdy celú jarnú časť. Bolo to preto, že po skončení jesennej časti zo súťaže vystúpil Spartak Myjava a na jar sa už teda nehralo o vypadávajúceho. Vzhľadom k tomu prišlo k zmene projektu. Myjavčania demonštratívne odišli zo súťaže na protest kvôli podľa nich ovplyvňovaných zápasov v ich neprospech. Vedenie SFZ ich následne preradilo o dve súťaže nižšie a Myjavčania dostali aj pokutu. V tabuľke posledný Tatran Prešov sa tak zachránil bez boja.
Hlavným trénerom neznámy Šoltis
Poďme ale k sezóne. Zemplínčania opäť robili zmenu na poste hlavného trénera. Stanislav Griga totiž ihneď po poslednom zápase so Žilinou v minulej sezóne avizoval, že na lavičke MFK Zemplín neostane. Vedenie klubu nakoniec oslovilo jeho dovtedajšieho asistenta Antona Šoltisa. A urobilo dobre. Z neznámeho trénera sa totiž vykľul úspešný tréner, ktorý Michalovčanov dotiahol dvakrát na ôsme miesto a raz na piate. Pri Laborci ostal trénovať skoro tri a pol roka, čím sa stal služobne najstarším trénerom v lige.
Dvakrát oskalpovali majstra
Mladý neskúsený tréner dostal neľahkú úlohu. Káder sa totiž oproti sezóne 2015/16 poriadne omladil. Pomocnú ruku podal Šoltisovi Igor Žofčák, ktorý sa po štrnástich rokoch vrátil do materského klubu. Ako sme už písali v minulom článku, skúsený bývalý reprezentant okamžite zapadol do tímu ako líder. Svoje vodcovské schopnosti potvrdil hneď v prvom zápase, v ktorom Michalovčania opäť privítali majstra AS Trenčín. Tentoraz mu ale nič nedarovali a po výhre 2:1 získali cenný skalp. Gólmi majstra skolili nové posily, práve Žofčák a Dávid Škutka. Na ďalšie víťazstvo čakali Zemplínčania do šiesteho kola a opäť získali cenný skalp, keď zdolali Dunajskú Stredu (1:0). Medzitým dokázali aj remizovať v Prešove a doma so Zlatými Moravcami (0:0). Cenné bolo aj víťazstvo v Trnave (3:2) a takisto zdolanie silnej Myjavy (1:0), tri body z tohto zápasu sa im ale nakoniec nepočítali. Na začiatku druhej tretiny súťaže ich čakalo kvôli jarnej rekonštrukcii trávnika päť domácich duelov v rade, ktoré nezvládli ideálne. Najskôr síce prišlo druhé víťazstvo nad majstrom z Trenčína (2:0), následne ale Michalovčania remízovo zakopli s Prešovom (2:2) i Senicou (0:0). Na chvíľu sa síce potešili po víťazstve 5:1 so Zlatými Moravcami, no odvtedy vo zvyšných troch dueloch jesennej časti nebodovali.
Doma podľahli Podbrezovej (1:3), prehrali v Dunajskej Strede (1:2) a aj na pôde lídra zo Žiliny (1:7). Aj napriek tomu na jeseň získali 19 bodov, čo bolo o štyri viac ako v predošlej sezóne. Jarnú časť odštartovali výborne, víťazstvom 2:0 v Poprade nad Trnavou. Toto víťazstvo bolo ale pre nich na dlhý čas jediné. V ďalších šiestich dueloch až päťkrát prehrali, čím sa im vzdialilo lepšie umiestnenie. Následne si pomohli výhrami v Zlatých Moravciach a Podbrezovej, sezónu ale ukončili piatimi porážkami v rade. Aj napriek tomu, že na jar nehrali ani raz doma získali 29 bodov, teda rovnaký počet ako v predošlej sezóne. S týmto bodovým ziskom skončili na solídnom ôsmom mieste.
Šoltinského koniec
K ôsmemu miestu pridali aj výborné účinkovanie v Slovnaft Cupu. Michalovčania sa v ňom dostali až do semifinále. V ňom ale narazili na najväčšieho favorita bratislavský Slovan, ktorý najskôr uspel na Zemplíne, kde vyhral 2:1 (bol to mimochodom jediný duel, ktorý odohrali Michalovčania na jar doma) a potom aj doma po výsledku 1:0. V oboch zápasoch ale neboli „belasí“ lepším tímom. Počas jesennej časti sa odohrala aj zmena vo vedení klubu. Kvôli zdravotným ťažkostiam z postu predsedu predstavenstva klubu odstúpil Igor Šoltinský. Ten stál na čele klubu od roku 2005, teda dlhých jedenásť rokov. Jeho stolička ostala dlhší čas voľná, po skončení sezóny na ňu zasadol Štefan Laurinčík a ten prezidentoval až doteraz. Menovania Laurinčíka bolo prekvapujúce, keďže sa čakalo, že na prezidentskú stoličku zasadne druhý zo spolumajiteľov generálneho partnera Ján Sabol. Ten ale ostal iba v predstavenstve klubu...
Igor Šoltinský odišiel z postu prezidenta klubu po jedenástich rokoch.
Jeho nástupcom sa stal Štefan Laurinčík.
Káder
Brankári: Matúš Kira, Patrik Macej, Dmytro Prysiazhniuk.
Obrancovia: Vernon de Marco, Marcos Perez, Michal Janočko, Peter Kavka, Martin Kolesár, Celestine Lazarus, Oliver Podhorin (1 gól), Kristi Qose, Milan Šimčák (1), Michal Sipľak.
Stredopoliari: Martin Bednár, Jozef Šimon Turík, Stanislav Danko (3), Anastasios Dimitriadis, Jakub Grič (1), Peter Kolesár, Martin Koscelník (4), Ivan Kotora (1), Adrián Leško, Emmanuel Mensah (5), Tomáš Sedlák, Jozef Vajs, Igor Žofčák (7).
Útočníci: Pavol Bellas, Vladislav Bragin, Michal Hamuľak, Dominik Kunca (2), Kristian Kushta (3), Martin Regáli (1), Filip Serečin (2), Dávid Škutka (4), Ilja Tereščenko.
Peter Brendza
.