V rámci ďalšieho spoločného zimného turistického podujatia stredozemplínskeho regiónu sa hojná skupina členov najstaršieho michalovského Klubu slovenských turistov (NM KST) Turista zúčastnila zaňoveckej túry.
Slabý mrázik (-2 ºC) skoro zatiahnutá obloha, no pomerne silný severák sprevádzal našich súputníkov na začiatku ich už tretej tohtoročnej zimnej akcie. V závere obce Klokočov, ležiacej na brehu vodnej nádrže Zemplínska šírava, pri záhradkárskej osade Bohdanky, sporé slniečko pretrhalo chmáry, a tak vstup do lesného porastu popri upravenom prameni pri vyjasnenej oblohe vytvoril u prítomných veselú, optimistickú náladu. Pohodlné kráčanie mierne zasneženou krajinou proti prúdu Skalného potoka popod kopček Skalka (314 m n. m.) ich čochvíľa doviedlo k lesnej ceste prechádzajúcej južným úpätím Vihorlatských vrchov.
Niekoľko kilometrov ďalšieho neustáleho, no nenáročného stúpania na kopec Zaňovec (507 m n. m.) spestrili v početných priesekoch nádherné výhľady na priamo pod nimi slnkom ožiarenú trblietajúcu sa zamrznutú hladinu majestátneho Zemplínskeho mora, či na k horizontu tiahnúcu sa rozsiahlu tabuľu Východoslovenskej roviny. Avšak priamo z vrcholu už spomínanej hory, i keď na holine pre skoro víchricu, bolo ťažké udržať si rovnováhu, sa im naskytol úchvatný pohľad sťaby pod nohami v lesnom objatí učupené Vinianske jazero, či v povzdiali v jemnom opare mihajúce sa okresné mesto Michalovce. Pohodový bol zostup pomedzi bezlistnaté dreviny križujúc množstvo chodníčkov vydupaných lesnou zverou, ktorú sa im párkrát podarilo aj zahliadnuť (diviaky, srnky). Prešli popri pamätníku Prvej bojovej Jánošíkovej družiny na Slovensku založenej v marci 1942 pod Pirnagovým vrchom a šliapu ďalej tentokrát do kopca k zrekonštruovanej zemlianke umiestnenej na mieste, kde mala svoju základňu vyššie spomínaná protifašistická bojová družina.
Posledné kilometre už idú len za stáleho, miestami aj prudšieho klesania zažijúc párkrát prudkú, no kratučkú snehovú metelicu a sú pri nedávno z hora videnej zamrznutej, zopár korčuliarmi okupovanej z niekdajšieho močiara umelo vytvorenej vodnej nádrži. Zberatelia turistických známok si tu mohli rozšíríť svoju zbierku o ďalšie dve – č. 220 a č. 243 a potom už len hurá cez vinice na úpätí Šútovej do cieľa putovania v obci Vinné. Tu pred katolíckym kostolom sv. Anny zo záveru 13. storočia postáli pri pomníku národovcovi Monsignorovi F. J. Fugovi rodákovi z tunajšej obce (* 9. 6. 1923 - + 9. 11. 1987). Bol to veľký propagátor Slovenska, hoci na jeho území od r. 1945 už nikdy nebol. V roku 1974 sa stal v poradí tretím predsedom Zahraničnej Matice slovenskej, ako prvý navrhol slovenský štátny symbol – súčasnú štátnu vlajku (dvojkríž na trikolóre), čo o ňom málokto vie. V rodnej obci v miestnej škole má zriadenú aj pamätnú izbu.
Prvá tohtoročná regionálna akcia je za nami, a tak sa už teraz tešíme na ďalšie spoločné podujatie pri otvorení jubilejného už 55. ročníka 100 jarných kilometrov pod ruinami hradu Brekov.
Anton Hasák
predseda KST Turista Michalovce