Zemplínske múzeum ponúka deťom základných a študentom stredných škôl neobyčajnú pútavú interaktívnu výstavu „Život vtákov v Dunajských luhoch“. Zaručene si z nej odnesiete množstvo krásnych zážitkov. Expozícia odhaľuje významnú úlohu lužných biotopov.
Čaká na Vás mnoho zaujímavosti z prírody
Prostredníctvom tejto výstavy spoznáte nepreniknuteľnú divočinu, rôzne druhy vtákov či cicavcov, ich život, priblížia sa vám dunajské luhy a ďalšie zaujímavosti. Je pripravená v dvoch jazykoch slovenskom a maďarskom. Doposiaľ precestovala tri krajiny Maďarsko, Rakúsko a Slovensko. Vďaka výstave tak do vtáčej ríše nazrelo už vyše 11 000 návštevníkov. „Túto expozíciu som objednal do nášho múzea pred rokom. Je o ňu veľký záujem. Výstavu k nám priviezli Maďari,“ uviedol kurátor prírodovedných zbierok Zemplínskeho múzea, Tibor Vongrey a dodal „Pozvali sme okolité školy. Dnes k nám prídu žiaci zo miestnej základnej školy. Vysvetlím im podrobné informácie, súčasný stav okolo Dunaja, ako vyzeral niekedy, budú hľadať jednotlivé biotopy podľa značiek a stretnú sa s ďalšími zaujímavosti. Prednáška týchto panelov trvá približne dvadsať minút.“
Hneď pri vstupe vás uvítajú rozličné druhy vtáctva v podobe drevených maľovaných modelov. Nájdete tam podrobný popis charakteristických záplavových biotopov na maľovaných paneloch, makety z panoramatických obrázkov osobitých biotopov usporiadaných do kruhu. Nadchne vás mapová skladačka z leteckého malého Žitného ostrova. Budete môcť poznávať pomocou multimediálnej techniky vtáčie hlasy. Uvidíte ekologické súvislosti vodných biotopov na potravnom reťazci a interaktívne úlohy na magnetických tabuliach.
Kto usporiadal pútavú výstavu
Organizátorom je Bratislavské regionálne ochranárskej združenie - BROZ, ktoré sa zameriava na praktickú ochranu prírody a na podporu trvalo udržateľného rozvoja v oblasti západného Slovenska. Ich činnosťou je zabezpečenie ochrany a obnovy prírody bratislavského regiónu. Výstava vznikla v rámci projektu LIFE s názvom „ochrana populácie ohrozených druhov vtáctva v prirodzených biotopoch vnútrozemskej delty Dunaj“. Jeho cieľom je ochrana vzácnych druhov vtáctva dunajských luhov a obnova ich prirodzených životných podmienok – lužných biotopov pozdĺž Dunaja.
Výstava je prístupná do 6. mája.
Martina Králiková