Po dvoch po sebe idúcich cyklotúrach sa členovia najstaršieho michalovského Klubu slovenských turistov (NM KST) Turista tentoraz vybrali na nenáročnú pešiu túru.
Výlet začali v obci Podhradík neďaleko krajského mesta Prešov v severozápadnom cípe Slanského pohoria. Prvá písomná zmienka o obci je z roku 1427, no neďaleký hrad Šebeš sa spomína už od roku 1315. V roku 1550 prešovčania hrad vypálili a pravdepodobne odvtedy je v ruinách. Prvých niekoľko kilometrov viedlo severovýchodným smerom miernym stúpaním popod Dubovú horu (862 m n. m.) cez Šebastovský les na kótu 583 m n. m. Ďalšie kroky viacmenej vrstevnicou po vcelku dobre vyznačkovanom žltom turistickom chodníku, s niekoľkými peknými výhľadmi na roztrúsené dedinky v náprotivnej Hanušovskej pahorkatine, ba aj pohľadmi na zopár srniek prebehnúvšich im popred nos ich doviedli ku kóte 534 m n. m. Odtiaľ už len neustálym, miestami aj pomerne dosť prudkým klesaním križujúc zo dvakrát lesný náučný chodník, ktorý má aj vlastnú turistickú známku č. 431 (www.turisticke-znamky.sk) a sú pri vodopáde na Stravnom potoku v teritóriu prírodnej pamiatky Zárezu Stravného potoka. Len pár krokov ďalej pri pekne upravenom minerálnom prameni Tajch s lavičkami, stolami, ba aj prístreškom prehodili niekoľko turistických slov s domácim lokálpatriotom, predsedom regionálnej rady KST vo Vranove nad Topľou, Martinom Balogom. Túru ukončili na miestnom salaši pri koštovke ovčieho syra, žinčice ale hlavne vynikajúcej májovej bryndze v podhorskej obci Pavlovce, ktorá sa prvýkrát spomína v roku 1359 ako Paluagasa.
Pohodová prechádzka mäkučkým lesným terénom obklopení nádhernými odtieňmi čerstvej jarnej zelene pri takmer vyjasnenej oblohe a ideálnej teplote okolo 24 ºC spĺňala všetky atribúty vydarenej turistickej akcie, hlavne potom, čo sa bezprostredne po príchode domov spustila prudká jarná búrka s prietržovým lejakom.
Anton Hasák
predseda KST Turista MIchalovce