V tomto školskom roku sme si vytýčili atraktívny cieľ- návšteva urýchľovača LHC vo Švajčiarskom CERNe. A podarilo sa. 8.-12. Júna 43 nadšencov pre vedu a techniku sa zúčastnilo zájazdu s náučno-poznávacím zámerom. Chceli sme poznať bližšie, čo sa deje v 27 km dlhom tuneli asi 100 m pod zemou. Odhaľovaním reakcií elementárnych častíc , ich sledovaním a detekciou po zrážkach protónov a iných prvkov sa zaoberá okolo 3-5 tisíc interných a externých pracovníkov tohto najväčšieho „laboratória“ na svete. Poznatky o antihmote, temnej hmote, Higgsovom bozóne podané veľmi pútavou a prístupnou formou fascinovali nás učiteľov aj našich študentov. Celodenný program na vysokej odbornej a kvalifikovanej úrovni nám zabezpečil Karel Šafařík a Peter Chochula, dlhoroční slovenskí vedci v CERNe.
Na jednom z najväčších vedeckých projektov sveta participujú najväčšie kapacity slovenskej vedy. My sme mali to šťastie, že v tom čase niektorí z nich boli v CERNe, venovali nám svoj čas a vysvetľovali prístupnou formou ťažko pochopiteľné javy. Povedané slovami vedca – čím menšie častice chceme študovať, tým väčšie energie na to potrebujeme . Dosahovať tak veľké energie -aj to je úlohou LHC v CERNe. Otcom tejto myšlienky náučných pobytov učiteľov aj žiakov v Cerne je Prírodovedecká fakulta UPJŠ v Košiciach, ktorej vďačíme za množstvo inšpirácií a rád.
Program nášho zájazdu bol bohatý. Obhliadka detektora Atlas, exkurzia v hale SM18, kde sa testujú zariadenia do urýchľovačov, lineárneho urýchľovača, počítačovej farmy, Mikrokozmu a Globe sa stretli s obrovským úspechom. Ďalej nasledovala prehliadka Einsteinovho múzea v Berne , kde sa študenti oboznámili so životom a prácou geniálneho fyzika svetového formátu Alberta Einsteina. Na vlastné oči sa presvedčili, aké mal v skutočnosti to „povestné vysvedčenie“.
Obrovské úspechy, ktoré dosahujú vedci v CERNe ocenené aj Nobelovou cenou za fyziku majú význam okrem fyziky aj v technike, medicíne a iných oblastiach života. Zabezpečiť pekné počasie v Chamonix pre nás sa im však nepodarilo. A tak plánovaný adrenalínový výlet lanovkou pod Mont Blanck sme museli odložiť na budúci školský rok.
Adekvátnou náhradou bola návšteva stálej expozície fyzikálnych aplikácií a pokusov v Technorame vo Winterthure. Vyučovanie mechaniky, termodynamiky, mechaniky tekutín, elektriny a magnetizmu, jadrovej fyziky, či optiky využitím tejto expozície by bolo snom každého učiteľa fyziky a odborných predmetov.
Cieľom nášho podujatia bolo pretrhnúť hranice všedných dní ,či kraja a vyraziť do sveta za poznaním nového, zažiť niečo nevšedné a nepoznané. Motivovať študentov, nadchnúť pre štúdium a prebádať nové možnosti, ktoré sa im ponúkajú ako informatikom či kybernetikom pracujúcim na našom novonainštalovanom robote na našej škole, alebo niekde v praxi. CERN ponúka študentom pokračujúcim vo vysokoškolskom štúdiu realizáciu diplomových prác, letných študijných pobytov a množstvo iných príležitostí. Svoje uplatnenie si tu môžu nájsť aj absolventi stredných škôl. Ak sa nám podarilo naštartovať aspoň niekoľko z nich , tak náš zájazd mal určite zmysel a splnil svoj cieľ.
Zároveň sa chceme poďakovať firme YAZAKI, ktorá nám sponzorským príspevkom pomohla realizovať tento náš poznávací zájazd.
(SOŠT)