Viaceré farnosti na východnom Slovensku nastražili uši pri správe, ktorá prednedávnom obletela médiá. Polemizovalo sa o zamestnaní organistov (kantorov a kantoriek) na plný úväzok. Platy cirkevných hudobníkov sú v každej farnosti iné, jedná sa zväčša o dobrovoľnú prácu vo voľnom čase. Podobne je to aj v Michalovskom dekanáte. Je však Cirkev schopná kantorov zamestnávať?
Cirkevní hudobníci
V Michalovciach je viacero cirkví. V najpočetnejšej Rímskokatolíckej nie je remeslo organistu také dôležité, ako je to napríklad pri Gréckokatolíkoch, kde sa bohoslužba nemôže zaobísť bez vedúceho speváka. I evanjelici majú ku kantorom iný prístup. Cirkevných hudobníkov môžeme charakterizovať ako organistov, ktorí okrem hrania na organe v kostole pri všetkých bohoslužobných príležitostiach vykonávajú aj ďalšiu, hlavne vnútromisijnú prácu v zbore, ktorú stanovuje toto nariadenie. Okrem miesta kantora si zbor môže systemizovať ďalšie hudobno-cirkevné miesta a potom ustanoviť aj dirigentov a vedúcich hudobných skupín do funkcií cirkevných hudobníkov.
Michalovský dekan Mgr. Pavel Kaminský na otázku, či by bolo financovanie kantorov zo strany Cirkvi možné, odpovedal takto:
„Na plný úväzok by sa v našej farnosti práca pre organistu nenašla. Mesto má veľa sakrálnych objektov a sv. omše sú mnohokrát súčasne.“
Nástupnícky plat
Nástupnícky plat pre organistov by sa mal pohybovať okolo 600 - 700 € na mesiac. Všetci hudobníci by však mali ovládať hru na organe, mali by mať absolvované špeciálne kurzy, resp. umelecké školy, na ktorých sa venovali i cirkevnému a bohoslužobnému spevu, čo je však vo farnostiach na východe v oveľa väčšej miere skôr výnimkou ako pravidlom.
Platy tak ostávajú stále rovnaké. Dobrovoľné alebo žiadne. Kantori a kantorky s tým však veľký problém nemajú. Vo viacerých prípadoch sa na organe rozhodli hrať z vlastného presvedčenia. Väčšie starosti im robí čoraz menší záujem ľudí o cirkevný spev.
Lukáš Mano