Michalovský seniorsky futbal má po ôsmich rokoch opäť svoje B-mužstvo. Pri tejto príležitosti som si zaspomínal na obdobie rokov 1999 až 2003, keď rezervný tím fungoval v susedných Zalužiciach.
Zaujímavé sezóny
V uvedenej obci rezerva vznikla po odchode zalužickej futbalovej „duše“ - Antona Čarného. S ním odišli z kolektívu aj takmer všetci hráči. Hrozilo, že zalužický futbal nebude mať celok dospelých. Pomocnú ruku podal vtedajší michalovský prezident Anton Titko. Vytvorilo sa „béčko“, ktoré väčšinou účinkovalo v IV.lige Juh. Zvlášť jeho posledné dve sezóny boli zaujímavé. V ročníku 2001/2002 káder „béčkarov“ tvorili hlavne kvalitní futbalisti z michalovského mládežníckeho futbalu. Štatutárom „mančaftu“ bol už nebohý Ľudovít Rimko (tragicky zahynul vo februári 2004).
Vypadli zo súťaže
Mužstvo predvádzalo dobrý futbal. Väčšinu majstrovských stretnutí prehralo v posledných minútach. Veľakrát inkasovalo góly z pokutových kopov. Nebolo dobre vekovo vyvážené. Chýbali v ňom skúsení zalužickí hráči, ktorí dlhé roky pôsobili v druhej najvyššej regionálnej súťaži. Z existenčných dôvodov ich funkcionári poslali na hosťovania do susedných klubov. Totiž, zalužické „béčko“ bolo Titkovým futbalovým dieťaťom. Ten však v centre Zemplína v roku 2000 skončil. O rok neskôr prišla do FK Zemplín spoločnosť Media group. Zalužice boli pre manažment nutným zlom, a tak to aj vyzeralo. Káder bol takmer v každom zápase iný. Navyše, michalovským mladíkom chýbala v zalužickom drese motivácia. Brali to iba ako povinnú jazdu. Preto nečudo, že kolektív pod vedením Antona Smetanu zo súťaže vypadol.
Prestalo ich to baviť
V piatej lige sa mu spočiatku výborne darilo. Prakticky celú jesennú časť strávil na vedúcej priečke. Mužstvo viedol tréner Ervín Bakajsa. Zlepšila sa spolupráca s Michalovcami, a na hre to bolo vidieť. Prišla však slabšia jar a tím spadol do stredu tabuľky. V ňom napokon zostal až do konca sezóny. Zalužickí funkcionári však už boli otrávení z rozporuplnej spolupráce s Michalovčanmi. Preto s ňou lete roku 2003 skončili. Kúpili licenciu od rozpadávajúceho sa Vrbovca (postúpil vtedy do I.triedy) a začali hrať o majstrovské body v najvyššej oblastnej súťaži. S výnimkou rokov 2006 až 2008 sú v nej dodnes. Michalovce mali svoje B-mužstvo aj za socializmu. Väčšinou účinkovalo v I.triede a majstrovské duely hrávalo na terajšom pomocnom ihrisku michalovského štadióna.
(jan)