Viniansky hrad, podobne ako mnohé iné výtvory ľudského umu a šikovnosti, začínajú podliehať boju s prírodou a časom. Poslední obyvatelia, ktorí tu žili, ho opustili v 18. storočí, šľachta odišla ešte o storočie skôr. Po zbúraní hradu na príkaz habsburského cisára sa ruiny stali domovom hlodavcov, vtákov a inej lesnej zvere. Mohutné pozostatky skál však hrozia nebezpečenstvom pre turistov.
Zemplínsko-užská hradná cesta
Občianske združenie Zemplínsko-užská hradná cesta vzniklo začiatkom roka 2011, pričom hlavný cieľ jeho činnosti predstavuje propagácia a záchrana hradu nad obcou Vinné, ako aj iniciovanie zakladania ďalších občianskych združení, v ktorých záujme by bolo zachraňovať ostatné hrady a menej známe sakrálne objekty na území historickej Zemplínskej a Užskej župy. Pri napĺňaní svojich zámerov spolupracuje s relevantnými inštitúciami i s ostatnými občianskymi združeniami podobného zamerania.
K obnove Vinianskeho hradu a k občianskemu združeniu sa môže pridať ktokoľvek. Zaujímavosťou je, že pri rekonštrukcii hradnej zrúcaniny sa budú používať pôvodné stredoveké techniky a postupy, navyše členovia združenia aj dobrovoľníci budú pracovať v dobovom oblečení.
S prácami na hrade sa začalo koncom júla 2011. Občianske združenie sa snaží získavať finančnú podporu aj od Ministerstva kultúry SR. Nadšenci, ktorí milujú históriu a spoznávanie hradov v okolí, sú z obnovovateľských prác nadšení.
„Vždy, keď hrad navštívia noví turisti, je to akoby doň zavítal kúsok zašlého života,“ hovorí 47 ročný Imrich, ktorý má zmapované temer všetky opevnenia, zámky, kaštiele u nás a v Českej republike. „I spomínaná obnova môže podľa môjho názoru prilákať viac ľudí, čo je iba dobré. Naši predkovia a šľachta, ktorá tu kedysi dávno žila, by mala z takejto iniciatívy obrovskú radosť.“
Viac informácií o zrúcanine hradu sa dozviete na internetovej stránke obce Vinné. Prispieť k zveľadeniu histórie a kultúry v našom okolí môže každý, kto má chuť.
Lukáš Mano