Z dôvodu podstatnej zmeny poveternostných podmienok, by sme chceli upozorniť na povinnosti vodičov v tomto zimnom období.
Na to, aby sa v tomto období zamedzilo nárastu dopravných nehôd, vyvolaných zhoršením poveternostných podmienok, je potrebné nie len vybaviť motorové vozidlo zimnými pneumatikami, ale aj prispôsobiť spôsob vedenia vozidla takémuto nepriaznivému počasiu.
Zákon o cestnej premávke má samostatné ustanovenie upravujúce osobitosti premávky v zimnom období. Podľa tohto ustanovenia,
1. ak sa na vozovke nachádza súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza:
vodič motorového vozidla kategórie
môže také vozidlo použiť v cestnej premávke, len ak je toto vozidlo na všetkých nápravách vybavené zimnými pneumatikami s označením "M+S", "M.S." alebo "M & S";
2. v čase od 15. novembra do 31. marca a taktiež aj vtedy ak sa na vozovke nachádza súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza:
motorové vozidlo kategórie :
musí byť vybavené takými pneumatikami aspoň na jednej z hnacích náprav.
Toto ustanovenie zákona neplatí pri núdzovom dojazde, ak je na náprave namontovaná náhradná pneumatika alebo pneumatika na núdzový dojazd, pre terénne motorové vozidlo a pre motorové vozidlo používané v obci v súvislosti s plnením úloh na základe zmluvy o výkone vo verejnom záujme podľa osobitného predpisu.
Vyššie uvedené podmienky je povinný vodič motorové vozidla splniť aj vtedy, ak vzhľadom na ročné obdobie možno predpokladať, že na trase, ktorou bude s motorovým vozidlom prechádzať, bude sa na vozovke nachádzať súvislá snehová vrstva, ľad alebo námraza.
Hĺbka hlavných drážok v stredovej časti povrchu dezénu pneumatiky, ktorý pokrýva približne tri štvrtiny šírky povrchu dezénu jazdnej plochy pneumatiky, nesmie byť u zimných pneumatík vyššie uvedených kategórií vozidiel menej ako 3 mm.
Novou povinnosťou vodiča v zimnom období vozidla je pred jazdou odstrániť z vozidla a z nákladu kusy ľadu a snehu, ktoré by sa počas jazdy mohli uvoľniť.
V tomto zimnom období je potrebné dbať aj na osvetlenie vozidla. Vozidlo musí mať počas jazdy rozsvietené stretávacie svetlomety alebo im na roveň postavené osvetlenie; to neplatí pre nemotorové vozidlo, ktoré musí mať rozsvietené svietidlá počas zníženej viditeľnosti. Za nezníženej viditeľnosti môžu byť na vozidle namiesto stretávacích svetlometov rozsvietené denné prevádzkové svietidlá, ak je nimi vozidlo vybavené. V súvislosti s touto možnosťou používať denné prevádzkové svietidlá je potrebné upozorniť vodičov na to, že práve v zimnom období by mali zvážiť či vzhľadom na počasie je používanie týchto denných prevádzkových svietidiel vhodné. Je potrebné si uvedomiť, že osvetlenie vozidla počas dňa slúži hlavne na to, aby ostatní účastníci cestnej premávky vozidlo videli z dostatočnej vzdialenosti.
Predné svetlomety do hmly a zadné svietidlá do hmly smie vodič použiť len za hmly, sneženia alebo za dažďa. Činná plocha svetlometov a svietidiel nesmie byť zakrytá alebo nadmerne znečistená s výnimkou svetlometov a svietidiel, ktoré nie sú predpísané.
Na druhej strane je potrebné zdôrazniť, že v tomto zimnom období nepostačuje len dostatočne vybavené motorové vozidlo, ale vodiči by mali zvýšiť svoju opatrnosť a povinnosti vyplývajúce im zo zákona o cestnej premávke by mali dodržiavať dôsledne. V tejto súvislosti by sme chceli upriamiť pozornosť vodičov na povinnosť rýchlosť jazdy prispôsobiť najmä svojim schopnostiam, vlastnostiam vozidla a nákladu, poveternostným podmienkam, stavu a povahe vozovky a iným okolnostiam, ktoré možno predvídať. Toto ustanovenie má prednosť pred ustanovením stanovujúcim najvyššie dovolené rýchlosti v obci, mimo obce alebo na diaľnici. Teda pokiaľ to poveternostné podmienky alebo stav vozovky nedovoľuje, je vodič povinný znížiť rýchlosť jazdy aj pod zákonom, alebo dopravnou značkou stanovené limity.