files/65s4vnx8w5em2jd5.jpg
Michalovce| Dukla Michalovce| Iuventa Michalovce| 1 BK MI| MFK Zemplín| ZOS Michalovce| Rimkat| TV Zemplín| CK Bomex
Noviny Zemplína
Hľadanie poďľa názvu
, meniny má , zajtra

Ikony súčasných českých a moravských ikonopiscov

 

 

V predvianočnom čase pripravilo Zemplínske múzeum v Michalovciach v spolupráci s  Občianskym združením Pravoslávna Makovica výstavu ikon súčasných českých a moravských ikonopiscov.

           

V Českej republike od polovice 90. rokov 20. stor. pracovalo niekoľko ikonopiscov, prevažne českej národnosti, ktorí sa vyučili v ruských, gréckych alebo srbských ikonopisných školách a pravoslávnych kláštoroch. Okrem nich v Čechách pracujú aj rumunskí ikonopisci, ikonopisci z Ruska, Srbska, Grécka, Albánska a Bulharska.                                                          

Svoje ikony vo výstavných priestoroch Zemplínskeho múzea predstavujú  mníšky Kateřina a Feličitás z Kláštora Zosnutia presvätej Bohorodičky vo Vilémove, ikonopisci Jana Dorka Drdová, Jana Baudišová, Ludmila Juzová, Iveta Kadlecová, Sylvia Novotná, Cornel Teofil Pop a Lenka Vlková. Jedná sa o súčasné ikony, ktoré boli vytvorené podľa predlôh byzantských ikon 11. - 14. storočia, ukrajinských a ruských ikonopisných vzorov 10. – 16. storočia, podľa ikon Theofana Gréka (14. stor.), Andreja Rubľova (15. stor.), Theofana Krétskeho (1. polovica 16. stor.), ale tiež podľa vlastnej invencie a obrazotvornosti.

           

Vystavujúci českí a moravskí ikonopisci sa združili v roku 2006 pri príprave prvej výstavy v pamätnom Tetíne, kde mučeníckou smrťou zomrela svätá mučenica Ľudmila, česká kňažná. Nasledovala výstava v Pamätníku hrdinov heydrichiády pri Pravoslávnom katedrálnom chráme sv. Cyrila a Metoda v Prahe, ktorá sa konala v roku 2007. Týmito výstavami bol zahájený celý reťazec výstav na rôznych miestach Českej republiky. Pod patronátom metropolitu Pravoslávnej cirkvi v Českých krajinách a na Slovensku Kryštofa bol v minulom roku na sviatok Zvestovania presvätej Bohorodičke zahájený ďalší cyklus výstav, zameraný na české a moravské pravoslávne chrámy a cirkevné obce, ktorý má v tomto roku pokračovanie na Slovensku.

           

36 ikon tejto putovnej výstavy vytvorených českými a moravskými ikonopiscami v rokoch 2002 – 2011 bolo doposiaľ prezentovaných v múzeách a galériách východného Slovenska : vo Svidníku, v Bardejove, Starej Ľubovni, Spišskej Novej Vsi, Prešove, Snine a tentoraz  do 23.12.2011 v Michalovciach.

 Uverejnené: 05.12.2011 10:01:25 files/odnunnsmhw3sdkhs.jpg
Práca v Michalovciach
Práca Michalovce
Reklama
files/snr62oh0z5qhxgxz.jpg
Súťaž
tipovanie
Anketa
Miniaplikace
Pracovné ponuky
tipovanie
Reklama
files/snr62oh0z5qhxgxz.jpg
Facebook
Kontakt
+421 917 203 776
redakcia@novinyzemplina.sk

Ivana Krásku 781/21
07101 Michalovce
Návštevnosť
TOPlist
©2012 Noviny Zemplína
Generované redakčným CMS systémom HEMERA spoločnosti NIKA PRESS s.r.o.