files/g6epibozi5ymgi2t.jpg
Michalovce| Dukla Michalovce| Iuventa Michalovce| 1 BK MI| MFK Zemplín| ZOS Michalovce| Rimkat| TV Zemplín| CK Bomex
Noviny Zemplína
Hľadanie poďľa názvu
, meniny má , zajtra

„Zisťovanie zdravia Európanov “

   EUROPROJEKT 2011: EHES – EUROPE HEALTH EXAMINATION SURVEY – „ZISŤOVANIEZDRAVIA EURÓPANOV “  / MEASURING THE HEALTH OF EUROPEANS /

 

 

      

Poradenské centrum ochrany a podpory zdravia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v týchto dňoch štartuje projekt EU pod názvom EHES - „ Zisťovanie zdravia Európanov “.

Do realizácie projektu  je zapojených 29 krajín Európskej únie , medzi nimi aj Slovenská Republika.

    

Projekt je koordinovaný z referenčného centra, ktoré bolo založené  v Helsinkách pri National Institute for Health and Welfare. Koordinátorom na Slovensku je MUDr. Mária Avdičová, PhD., vedúca Odboru epidemiológie z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici.

Projekt vznikol z dôvodu nutnosti získania kvalitných a porovnateľných údajov o zdraví a zdravotných rizikách dospelej populácie v Európe.

Projekt EHES je zakomponovaný do Národného programu prevencie ochorení srdca a ciev, ktorého realizácia bola schválená Ministerstvom zdravotníctva.  Získané informácie budú použité na plánovanie zdravotnej politiky, preventívnych aktivít, potrieb zdravotnej starostlivosti v závislosti od socioekonomických podmienok a veku.

Realizácia národnej štúdie bude prakticky zabezpečená pracovníkmi Odboru podpory zdravia jednotlivých RÚVZ ov na Slovensku.

EHES sumarizuje údaje prostredníctvom dotazníka, fyzikálneho vyšetrenia (meranie výšky, hmotnosti, obvodu pása), merania tlaku krvi a analýzy vzoriek krvi (celkový cholesterol, HDL cholesterol, glukóza, triacylglyceroly). Výsledky vyšetrení vybraných osôb budú po skončení národnej štúdie zaslané príslušným ošetrujúcim lekárom. Skríning bude realizovaný vo vekovej kategórii 18 – 64 ročných.

 

Aj v Michalovciach

V najbližších dňoch  70 občanov okresu Michalovce, Sobrance a Veľké Kapušany  pozvánku na účasť v tomto projekte. Mená boli vybraté z dôvodu objektívnosti a ochrany osobných údajov náhodným výberom z centrálnej evidencie obyvateľstva spolu s ďalšími účastníkmi štúdie (spolu 2 500 v SR).

Účasť na skríningu je dobrovoľná, ale dôležitá ! Získané informácie budú spracované za dodržania podmienok ochrany osobných údajov a nebudú použité na žiadne iné účely.

Všetky vyšetrenia a odber krvi budú pre všetkých bezpečné a budú vykonané skúseným odborným personálom poradne zdravia RÚVZ Michalovce . Účasť na štúdii je prospešná aj pre vybraných respondentov, lebo sa dozvedia informácie o svojom zdravotnom stave.

 

Za RÚVZ Michalovce

MUDr. Mariana Hamadejová

Lekár PC RÚVZ MichalovceUverejnené: 08.12.2011 10:06:47 files/7rm58k3yqdtsxszh.jpg
Práca v Michalovciach
Práca Michalovce
Reklama
files/nwmbaks2nfraja7t.jpg
Súťaž
tipovanie
Anketa
Miniaplikace
Pracovné ponuky
tipovanie
Reklama
files/vkppqjvkfnwv56pv.jpg
Facebook
Kontakt
+421 917 203 776
redakcia@novinyzemplina.sk

Ivana Krásku 781/21
07101 Michalovce
Návštevnosť
TOPlist
©2012 Noviny Zemplína
Generované redakčným CMS systémom HEMERA spoločnosti NIKA PRESS s.r.o.