files/g6epibozi5ymgi2t.jpg
Michalovce| Dukla Michalovce| Iuventa Michalovce| 1 BK MI| MFK Zemplín| ZOS Michalovce| Rimkat| TV Zemplín| CK Bomex
Noviny Zemplína
Hľadanie poďľa názvu
, meniny má , zajtra

Živelný spisovateľ rozprávok má korene v Michalovciach

 

Ján Pochanič, spisovateľ detských knižiek, je rodákom z Michaloviec. Hoci dnes žije v Prešove, do rodného kraja sa vracia pravidelne. Vďaka svojmu nevšednému humoru si získal detské srdcia. V júni vydal ďalšiu knihu, ale tentokrát aj v Braillovom písme.

Pochanič pochádza z Michaloviec, kde chodieva každé dva týždne. ,,Mám prehľad ako kvitnú čerešne, ako na jeseň opadá lístie, koľko je v zime snehu, takže nikto ma neokabáti ako je v Michalovciach,“ dodáva s úsmevom. V súčasnosti žije v Prešove, kde aj pracuje ako vysokoškolský pedagóg na Prešovskej univerzite v Prešove.


 

Písať začínal na steny michalovských škôl

Na svoje začiatky s písaním si spomína už v detstve. ,,Keď som bol mladší, písal som len po stene, ale preto nemali pochopenie ani rodičia ani učiteľky.“ Neskôr pokračoval s písaním na vysokej škole. Zistil, že ľudí jeho príbehy celkom zaujímali. S písaním detských kníh začal, keď sa stal učiteľom. ,,Keď som začal učiť, začal som vymýšľať nejaké rozprávky a potom sme si ich spoločne čítali,“ zistil, že zrazu bol o ne záujem.

Predtým než mu začali vydávať knižky, zapájal sa do rôznych literárnych súťaží. ,,Potom mi prišla spätná väzba, že už som asi celkom zrelý na to, aby som začal písať.“ Jeho prvá kniha vyšla v roku 2009. ,,Rozprávky vznikali dlhé roky pred vydaním,“ upresňuje mladý spisovateľ. Podľa neho je vydať knihu dnes veľmi jednoduché, stačí mať peniaze. ,,Je to plytká cesta, lepšie je podrobiť knihu kritike a zohnať vydavateľa,“ myslí si autor rozprávok. Za dôležité pokladá aj ich prezentáciu medzi deťmi, ktorá uňho nie je klasickým čítaním. Spisovateľ si kvôli deťom aj vyzuje topánky a ukazuje deravé ponožky, ktoré súvisia s rozprávkou. ,,Som možno trošku iný spisovateľ, ale myslím si, že niekedy nestačí o knihe sucho rozprávať, pretože deti potrebujú vedieť o knihe pikošky,“ vysvetľuje svoju úlohu zabávača, v ktorej sa vždy pri deťoch ocitne. Hovorí, že niekedy je jeho prezentovanie knihy až živelné, ale tak to cíti a tak to chce. S deťmi sa zabáva akoby bol sám dieťaťom. ,,Deti sú samé energiou, ale niekedy treba stlačiť ten správny gombík a ono to príde,“ vraví o svojej energii pri deťoch.


S rozprávkami mu pomáhajú jeho synovia

Do sveta rozprávkových knižiek zapojil svojho syna, ktorý je ešte len škôlkarom. Ten mu pomohol ilustrovať knihu Klopi-klop na Jabĺčkové kráľovstvo. ,,Mnohé rozprávky vznikali ako rozprávky na dobrú noc pre mojich synov,“ pokračuje, že tým sa sám podrobil kritike. Napísal rozprávkové dvoj-cd Abeceda na diskotéke, knižnú publikáciu Písmenkoví detektívi a ďalšie. Najnovšími sú Rozprávky do tmy s ilustráciami nevidiacich detí. Kniha vyšla v klasickom vydaní i v Braillovom písme.


Veronika CholewováUverejnené: 04.07.2012 11:16:09 files/h4dxdkexbsb332ai.jpg
Práca v Michalovciach
Práca Michalovce
Reklama
files/hb3naktegpstxqz4.jpg
Súťaž
tipovanie
Anketa
Miniaplikace
Pracovné ponuky
tipovanie
Reklama
files/hb3naktegpstxqz4.jpg
Facebook
Kontakt
+421 917 203 776
redakcia@novinyzemplina.sk

Ivana Krásku 781/21
07101 Michalovce
Návštevnosť
TOPlist
©2012 Noviny Zemplína
Generované redakčným CMS systémom HEMERA spoločnosti NIKA PRESS s.r.o.