Škola mladých rozhodcov
Rozhodca ako psychológ
Do školy pre mladých rozhodcov zavítajú známe tváre východoslovenského i slovenského futbalu, aby sa s perspektívnymi nadšencami podelili o zážitky a postrehy zo svojej bohatej kariéry. Svojou prítomnosťou školu poctí i medzinárodný rozhodca Marián Ružbarský.
Pri rôznych stretnutiach sú začínajúci arbitri rozdelení do skupín a počas zápasu sledujú výkony mužov v čiernom. Dobré a zlé rozhodnutia si zapisujú a následne prezentujú pred členmi komisie. V minulosti rozhodcovia veľmi často odchádzali už po jesennej časti. Škola ich má najmä motivovať a lepšie pripraviť na ďalšie zápasy. Spoločné stretnutia sú skvelým príkladom toho, aká dôležitá je komunikácia.
„Od klubov si pravidelne pýtame videozáznamy, aby sme našim žiakom mohli demonštrovať, aké chyby urobili počas zápasu,“ vysvetľuje predseda školy mladých rozhodcov Martin Špivák.
„Veríme, že i takýmto spôsobom sa nám podarí vytvoriť zdravé konkurenčné prostredie medzi mladými a ostrieľanými arbitrami. Jedným z faktorov, prečo naši zverenci odchádzajú, je i prostredie na dedine. Samozrejme, nie v každej. Rozhodca musí byť dobrý psychológ. Vždycky sa snažíme vyselektovať tých najlepších a posúvať ich vyššie. Spolu s Jánom Manom ich pripravujeme čo najzodpovednejšie.“
Kolektívny duch
Komunikácia medzi staršími a mladšími rozhodcami bola pred pätnástimi rokmi, kedy svoju kariéru štartoval i predseda školy M. Špivák, slabšia. Arbitri sa spoločne nestretávali. Postrehy si odovzdávali po zápasoch. Niektorí však po stretnutí neboli ochotní o niečom sa baviť.
„Stať sa rozhodcom je ľahké, byť ním je ťažké,“ hovorí pán Špivák.
Škola mladých rozhodcov teší i samotných účastníkov. Na ukážkach vidia, aké chyby v stretnutí urobili. Teší ich taktiež kolektívny duch.
„Rady od skúsenejších sú vždy obrovským prínosom,“ hovorí mladý rozhodca Šimon Moroz. „Môžeme ich využiť v náročných zápasoch. Nie každý má šancu pravidelne sa stretávať, preto si myslím, že je to pre nás všetkých veľkým plusom.“
Lukáš Mano