Spod deravých košov

Počas minulého víkendu boli v hre tri basketbalové michalovské tímy. Muži 1. BK D Michalovce potvrdili výbornú formu a v poslednom jesennom kole si pripísali ďalšie dva body za víťazstvo 95:68 na palubovke Levoče. Michalovčania, ktorí sú momentálne v II. lige skupina Východ, na veľmi peknom treťom mieste, v tomto roku odohrajú ešte dohrávku 4. kola, v ktorej nastúpia na palubovke BK Kovohuty Krompachy. Doma ich budeme môcť vidieť až v budúcom roku, keď počas víkendu 19. - 20. januára privítajú Bardejov. Svoje majstrovské zápasy v najvyšších súťažiach odohrali aj juniorky 1. BK D a kadeti 1. BK Michalovce. Ani juniorky, ani kadeti, neboli na súperovej pôde úspešní. Juniorky dvakrát prehrali v Banskej Bystrici 44:96 a vo Zvolene 53:77. Vonku neuspeli ani kadeti, ktorí najskôr prehrali v Rožňave 69:80 a potom aj na ihrisku Spišskej Novej Vsi 67:111. Najbližšie domáce zápasy odohrajú kadeti 1.BK Michalovce v sobotu 5.1.2013 o 18:15 a v nedeľu 6.1.2013 o 11:15 hod, keď v telocvični Gymnázia Pavla Horova privítajú družstvá Academic Žilina a MBK Žilina.

Basketbalisti znova vyhrali

BK  Levoča - 1.BK D Michalovce  68:95 ( 20:21, 17:21, 16:29, 15:24)

Strelci:  Mižák  a Vlado Mitterpák po 24, Tomáš Mitterpák 19,  Holda 16, Ferenčík 5.

Prezident  1. BK D Ladislav Janošov:  „Aj na pôde súpera v Levoči nešlo o jednoduchý zápas , keď domáci hráči v prvej štvrtine stále hrali vyrovnanú partiu a ani jedno družstvo nedokázalo získať náskok viac ako 2 body.  Domáci počas celého prvého polčasu držali s našim družstvom  krok, hlavne zásluhou troch úspešných trojkových pokusov po sebe v závere polčasu a tak  sa ten skončil  s našim  iba päťbodovým náskokom. Naši hráči majú v posledných zápasoch výrazne dobrú tretiu štvrtinu a nebolo tomu inak ani v tomto stretnutí . Aj keď do piatej minúty tejto štvrtiny bolo stále iba 52:48 pre nás. Naša obrana bola výborná a vtedy došlo k definitívnemu zlomu, keď naši  do jej konca vyhrali tento úsek pomerom 20 : 4, získali 18 bodový náskok  a tým  definitívne súpera zlomili. Poslednú štvrtinu začali naši basketbalisti dvoma trojkami a aj keď sa domáci snažili, nevzdávali sa, naše rozbehnuté družstvo s prehľadom kontrolovalo vývoj. Naši ťažili z toho, že všetci hráči, ktorí boli v hociktorom čase na ihrisku, boli strelecky nebezpeční a tak sa súper nevedel a nemohol sústreďovať v obrane iba na jedného či dvoch hráčov.“

Juniorky prehrali

Banská Bystrica  – 1.BK D Michalovce 96 : 44 (23:21,19:4,24:6,30:13)

Strelci : Čorbová 14, Pražmová 9, Firkaľová 8, Fecková 6.

Zvolen - 1.BK D Michalovce 77:53 ( 16:13,15:15,26:12,20:13)

Strelci : Fecková a Firkaľová po 14, Pražmová 9, Dančová a Čorbová po 5.

Prezident 1. BK D Ladislav Janošov: „Pre naše juniorky je tento ročník súťaže veľkou školou už aj preto, že máme v súťaži družstvo s najmenším vekovým priemerom a minimálnymi skúsenosťami. Z tohto pohľadu naše dievčatá odohrali celkom dobré stretnutia u obidvoch súperov a aj keď v Bystrici, ktorá má v kádri tri juniorské reprezentantky, nemali šancu, dokázali v prvej štvrtine držať s nimi krok. Vo Zvolene boli počas celého zápasu domácim dôstojným súperom do polčasu, ktorý skončil iba trojbodovým rozdielom pre domácich. Po polčase sa prejavila lepšia fyzická pripravenosť domáceho družstva. Našim základným hráčkam, ktoré odohrali veľa minút viditeľne ubudli sily a aj našej najlepšej strelkyni (Pražmová) sa prestalo strelecky dariť, ba 12 minút pred koncom musela odísť pre 5 osobných chýb. To družstvo značne oslabilo a keďže ostatné hráčky nedokázali tento výpadok nahradiť, domáce to  využili na rozhodujúci náskok.“

Kadeti nepotvrdili formu

ŠPD Rožňava - 1.BK Michalovce  80:69  (46:24)

Štvrtiny: (23:12, 23:12, 16:28, 18:17)

Najlepší strelci: Skvašík 43, Meňky 14, S.Kováč 4, Hospodár 4, Jankaj 4.

Cez víkend pokračovala najvyššia súťaž kadetov 13. a 14. kolom. Kadeti 1.BK Michalovce cestovali na prvý zápas do Rožňavy, ktorej chceli oplatiť domácu prehru 54:90 a nadviazať tak na výborný výkon v domácom zápase s Košicami. Na zápas nastúpili nekoncentrovane, nezachytili prvý polčas a súper si vytvoril do polčasu 22 bodový náskok, ktorý na konečné víťazstvo nakoniec postačoval. Domáci boli lepší v prechode do protiútoku a aj v doskokoch. Hoci v druhom polčase už Orli zlepšili obranu aj úspešnosť streľby na lepší výsledok už neostal čas. V štvrtej štvrtine znížili hostia na rozdiel 9 bodov, ale to bolo maximum. Nakoniec prehrali o 11 bodov. Strelecky sa zaskvel Roman Skvašík.

Spišská Nová Ves - 1.BK Michalovce  111:67  (63:35)

Štvrtiny: (34:13, 29:22, 22:19, 26:12)

Najlepší strelci:  Skvašík 22, S.Kováč 21, Jankaj a Laurinčík po 6, Meňky a Hospodár po 4, Jevočin a Selepko po 2 – Kamenický 34, Košala 21, Macejko 18

V druhom zápase víkendu sa Orli predstavili na palubovke lídra súťaže, ktorý ešte neprehral. Od začiatku zápasu sa domáci pustili do orlov a bezpečne ovládli tento duel. Hostia prepadli najmä v doskoku. V tomto dvojzápase sa orlom nedarilo a škoda, že nezopakovali bojovnosť z pred dvoch týždňov, zápas v Rožňave sa dal určite zvládnuť lepšie. V zápase dostali viac príležitosti aj hráči z lavičky.