Dukla v prvom finálovom stretnutí so zdrvujúcim debaklom

Hokejisti HK Dukla Michalovce mali úvodný zápas finálovej série I. ligy ako z najhoršieho hororu. Zverenci trénerskej dvojice Miroslav Ihnačák – Peter Mihaľo totiž prehrali na ľade Bardejova šokujúco 0:10 (0:4, 0:1, 0:5). Ešte horšie je však to, že Michalovčania po prvej tretine stretnutie úplne zabalili a nesnažili sa aspoň o čestný úspech. Bardejovčania sa tak v sérii ujali vedenia 1:0 a do druhého zápasu hraného zajtra (v pondelok) aj obrovskú psychickú vzpruhu.

Úvod stretnutia na takýto obrovský debakel vôbec nevyzeral. Domáci posilnení okrem hráčov Košíc aj o dvojicu najproduktívnejších Martinčanov (ktorí budú súperom víťaza prvej ligy v baráži o postup do najvyššej súťaže!) útočníka Jozefa Petrušku a obrancu Andreja Novotného začali zhurta a už v 20. sekunde musel Okoličány riešiť strelu Tomáša Hričinu. V druhej minúte bol vylúčení Radim Valchař a Dukla tak mala ideálnu možnosť otvoriť skóre. Presilovku však hostia zahrali zle a nevyťažili z nej žiadnu streleckú príležitosť. O tri minúty neskôr získali podobnú výhodu po vylúčení Gavuru aj domáci, no tí s ňou naložili podobne. Po návrate Gavuru z trestnej lavice nebezpečne pálil Chovan a jeho strelu ani na dvakrát nedorazil do siete domácich Zorvan. Čo sa nepodarilo jemu, podarilo sa na druhej strane Petruškovi, ktorý dorazil za Okoličányho chrbát strelu Mlynaroviča (1:0). Domácim dal tento gól krídla, boli aktívnejší, no paradoxne mohli inkasovať. Šechný však nedotlačil puk do siete a Čížekovej strele chýbali centimetre. Tvrdé pravidlo nedáš - dostaneš sa potvrdilo na druhej strane. Najskôr sa síce Okoličány vyznamenal pri strele Valchařa a následne aj pri šanci Ščurka, no v 15. minúte už bol prikrátky na koncovku Tomáša Stríža (2:0). Druhý gól dodal Bardejovčanom pokoj na hokejky, čo využil v 17. minúte po prihrávke Sabola Baláž (3:0). Domácim v závere prvej tretiny vychádzalo všetko, na čo siahli a v 19. minúte po druhom góle extraligovej posily Petrušku viedli už 4:0. Tento moment už Okoličány nevydržal a v bráne ho nahradil Petro.

Od druhej tretiny bolo na ľade iba jediné družstvo. Už v 28. sekunde tejto časti sa presadil Ščurko, ktorého nádherne našiel Hričina (5:0). Domáci hráči mali zápas plne pod kontrolou a naďalej búšili do svojho súpera v snahe mu naložiť všetko, čo sa do neho zmestí. Hostia ešte ustáli druhú tretinu bez ujmy, no v záverečnej časti sa spustil uragán bardejovského tímu.  V 46. minúte našiel Mlynarovič krásnou prihrávkou Hájnika a ten sa mohol spýtať Petra kam to chce (6:0). O niekoľko sekúnd dosiahla gól aj Dukla, no bohužiaľ Chovan pri ňom kopol do puku, čo neuniklo pozornosti dvojici hlavných rozhodcov a tí ho správne neuznali. Na druhej strane zase padali regulárne góly. Najskôr tečoval Valchař strelu Krčulu (7:0) a v 50. minúte po Gmitterovej dorážke strely Sabola (8:0) si takmer do posledného miesta zaplnený bardejovský zimák pýtal desiatku. Dve minúty pred koncom im ju počas vlastného oslabenia priblížil svojim tretím gólom v stretnutí Petruška (9:0). To už v bráne Dukly opäť stál Dávid Okoličány, ktorý Petra vymenil po ôsmom inkasovanom góle. Bardejovskí diváci sa dočkali v 59. minúte a po góle Marcela Baláža domáci štadión explodoval po desiatykrát (10:0).

Hokejisti Bardejova tak po prvom finálovom stretnutí vedu 1:0. Z tohto zápasu sme vám chceli ponúknuť aj fotogalériu, no bohužiaľ, nebolo nám umožnené fotiť, keďže pred zápasom sme sa dozvedeli, že sa musíme včas akreditovať. To sme však nevedeli. Keďže na bardejovskom zimnom štadióne sú pravidlá hodné majstrovstiev sveta v hokeji a my sme o nich nevedeli, nebolo nám dovolené používať fotoaparát. Ten som musel uschovať v neďalekom bufete, inak by mi nebolo umožnené ani sledovať stretnutie. Vzápätí som si navyše musel kúpiť ako radový fanúšik lístok, keďže v Bardejove je novinársky preukaz asi zdrapom papiera ...

Takisto dopadli aj michalovskí fanúšikovia. Tým bolo zakázané priniesť na štadión bubny. Oficiálne pre akustiku štadióna. Tá však nič neutrpela dvoma bubnami z domácej strany, keďže pre bardejovských fanúšikov podobný zákaz neplatil. Vrcholom všetkého bolo, že po skončení duelu sme sa chceli zúčastniť tlačovej konferencii. Domáci usporiadatelia nás na ňu pustili po zhruba desaťminútovom vyšetrovaní, horšom ako po spáchaní úkladnej vraždy, a tak sme nestihli jej úvod. Aj takéto boli podmienky pre pracovníkov médii v prvom stretnutí finálovej série, v ktorej sa rozhoduje o víťazovi prvej ligy a tíme, ktorý si zahrá extraligovú baráž.

HC Bemaco Bardejov - HK Dukla Michalovce  10:0 (4:0, 1:0, 5:0)

Stav série 1:0.

Góly: 8. Petruška (Hajník, Mlynarovič), 15. Stríž (Dancsák, Valchař), 17. Baláž (Sabol), 19. Petruška, 21. Ščurko (Hričina), 46. Hajník (Mlynarovič), 48. Valchař (Krčula, Takáč), 50. Gmitter (Sabol, Baláž), 58. Petruška (Mlynarovič) oslab/1, 59. Baláž (Krčula, Dancsák)

Vylúčení: 8:7, navyše Fajčák 10. min NESP_H.

Presilovky: 0:0.

Oslabenia: 1:0.

Rozhodovali: Stano, Mullner - Junek, Šefčík.

Divákov: 2500.

Bardejov: Marton - Krčula, Takáč, Kramár, Valentín, Novotný, Polaček, Tkáč, Nagy - Gmitter, Sabol, Baláž - Halás, Ščurko, Hričina - Stríž, Dancsák, Valchař - Petruška, Mlynarovič, Hájnik.

Michalovce: Okoličány (19. - 50. Petro) - Ľ. Chovan, Hrubý, Š. Rusnák, Žemba, Gavura, Šeliga - Čavrk, Šechný, Drotár - Fajčák, Palovčík, Opatovský - Banovský, Linet, Zorvan - Čížek, Šimčák.