Slovenky na úvod remizovali so Srbskom

Slovenské juniorské reprezentantky v hádzanej remizovali vo svojom prvom zápase 7. kvalifikačnej skupiny hranej v michalovskej Mestskej športovej hale so Srbskom 24:24 (11:13), čím ostali v hre o jedinú postupovú miestenku na kontinentálny šampionát do Dánska. Kvalifikačný turnaj pokračuje v sobotu, kedy sa najskôr o 15.30 stretnú Srbsko s Islandom a potom o 18.00 Slovensko s Moldavskom.

Michalovskí diváci videli len priemerný zápas s obrovským množstvom chýb na obidvoch stranách. V prvom dejstve mali viac z hry hosťujúce Srbky. Tie sa už v úvode ujali vedenia 2:0, no Slovenkám sa podarilo po góle kanonierky Kostelnej v 6. minúte vyrovnať na 2:2. Srbky ale lepšie bránili a viac sa presadzovali aj v útoku. Nečudo tak, že prišla ich trojgólová šnúra a po presnom zásahu Garovicovej v 8. minúte viedli 5:2. Dvoj až trojgólový náskok si hosťujúce hráčky udržiavali skoro celý prvý polčas. Slovenským reprezentantkám sa síce po góle Slávikovej podarilo znížiť v 16. minúte na 6:7, no už o päť minút neskôr viedli hostky opäť o štyri góly, keď bol po presnej strele Milicovej stav 7:11. Úplny záver pvého dejstva ale vyšiel lepšie domácim hráčkam. Tie po dvoch góloch Slávikovej znížili na polčasových 11:13.

Slovenky sa dobrým záverom prvého polčasu naštartovali a v druhom dejstve sa im hneď na začiatku podarilo gólmi Königovej a Kostelnej vyrovnať na 13:13. Následne ale prišla diskutabilná priama červená karta pre domácu kapitánku Königovú, ktorá na istý čas vykoľajila jej spoluhráčky. Srbky to využili a v 40. minúte opäť viedli o štyri góly (14:18). Zdalo sa tak, že si pripíšu prvé dva body. Opak bol však pravdou. Slovenky sa zmobilizovali a hlavne presnými strelami krídelníčky Šichmanovej sa im podarilo v 51. minúte vyrovnať na 21:21. Na tento stav zareagovala lavička hostí oddychovým časom, ten im však príliš nepomohol. V 52. minúte sa totiž presadila Klučková a Slovenky sa tak po prvýkrát dostali do vedenia (22:21). Zverenky trénerskej dvojice Darina Sveráková - Peter Olšavský viedli najtesnejším rozdielom ešte dvakrát (23:22, 24:23), no vedenie nakoniec neudržali. Hostkám sa podarilo vyrovnať v predposlednej minúte na 24:24. Následne mali loptu v moci domáce hráčky, tú však technickou chybou stratili a keď sa následne v útoku nepresadili ani Srbky, zrodila sa zaslúžená remíza, ktorá drží v hre o jedinú postupovú miestenku obidva tímy.

Slovensko - Srbsko 24:24 (11:13)
Pok. hody: 1/1 - 5/4. Vylúčené: 7:8. ČK: 34. Königová (hrubý faul), 60. Slaviková (za tri vylúčenia) - 60. Radosavljevič (za tri vylúčenia). Rozhodovali: Cabrejas, Sanchez (obaja Španielsko). Divákov: 200
Slovensko: Kvasnicová, Janešiková, Csakova - Bujnochová 1, Klučková 3, Šichmanová 4, Varjassiová, Kostelná 6/1, Habánková 2, Nagyová, Sláviková 6, Jurigová, Pórová, Krokavecová, Olšovská.
Srbsko: Cosic, Lezaja, Aleksic - Šimič, Petrovič, Agbaba 4/4, Janjusevič 2, Filipovič, Milič 4, Radovič, Jovanovič 2, Petrovič, Kovačevič 8, Stosič, Garovič 2.