Slovenky zdolali Moldavsko a sú stále v hre o postup

Slovenské juniorské reprezentantky v hádzanej stále držia nádej na účasť na kontinentálnom šampionáte, ktorý sa uskutoční v Dánsku (1. - 11. august). V druhom hracom dni kvalifikačného turnaja hraného v michalovskej športovej hale totiž zvíťazili nad Moldavskom 32:22 (12:9) a v tabuľke sú s troma bodmi na druhom mieste, hneď za dosiaľ stopercentným Islandom. Ten si dnes poradil s najväčším favoritom na postup Srbskom, keď jeho hráčky zvíťazili 24:20 (13:13) a definitívne tak rozhodli o tom, že Balkánky už určite nepostúpia. O postupujúcom sa rozhodne v poslednom zápase turnaja, kedy v nedeľu 19. mája o 18.00 proti sebe nastúpia domáce Slovenky a Island.

Prekvapujúce víťazstvo Islandu nad Srbskom (24:20) v prvom sobotňajšom stretnutí kvalifikačného turnaja rozhodlo o tom, že Slovenky nemuseli naháňať skóre. Už predtým totiž bolo jasné, že o víťazovi turnaja bude rozhodovať posledný zápas turnaja, v ktorom zverenky trénerskej dvojice Darina Sveráková - Peter Olšavský nastúpia proti Islandu. Možno aj preto bol ich výkon proti outsiderovi turnaja málo výrazný a o svojom víťazstve rozhodli až v druhom polčase. Slovenky v 8. minúte viedli po góle Olšovskej 4:1 a zdalo sa, že v pohode dokráčajú za víťazstvom. Moldavsku sa ale chytila brankárka Furculita a vďaka jej zásahom či gólom strelkyne Cotovskaiovej sa im podarilo v 16. minúte vyrovnať na 6:6. Trénerské duo na Slovenskej lavičke reagovalo oddychovým časom, no ani ten ich hráčky zo začiatku  nenaštartoval. Moldavky totiž dvakrát viedli (7:6, 8:7) a až v závere prvého dejtva sa Slovenkám podarilo dostať do viacgólového vedenia, keď po presnom zásahu Nagyovej viedli v 28. minúte 12:8. Posledné slovo v prvom dejstve patrilo hosťujúcej Balanuteovej, ktorá upravila polčasové skóre na 12:9.

V druhom dejstve už na palubovke michalovskej Mestskej športovej hale existovalo iba jedno družstvo. Slovenky totiž od jeho začiatku zväčšovali svoj náskok, ktorý v priebehu druhého dejstva narástol až na desať gólov. Aj napriek tomu nebola s ich hrou spokojnosť a vo "finálovom" zápase turnaja proti Islandu musia podať úplne iný výkon...

Moldavsko - Slovensko 22:32 (9:12)
Zostava a góly SR: Janešíková, Kvasnicová, Csáková - Šichmanová 3, Klučková 3, Poórová 1, Habánková, S. Nagyová 4, Jurigová 3, Kostelná 6/1, Olšovská 3, Bujnochová, Varjassiová 2, Sláviková 6/1, Krokavecová 1
pok. hody: 1/1 - 2/2, vylúčené: 0 - 1, rozhodovali: Jaškins a Žabko (obaja Lot..), 200 divákov