Hoci renomovaní meteorológia sa len veľmi opatrne vyjadrujú o veľkých klimatických zmenách na Zemi, s našou planétou sa niečo deje. Svedčí o tom aj charakter počasia v tomto kalendárnom roku.
Koľkí z nás sa v závere marca len zúfalo pozerali z okna na nekonečné sneženie. Faktom je, že takýto marec si na Zemplíne nepamätajú ani najstarší obyvatelia tohto regiónu. Veď ešte v druhej polovici tohto mesiaca bola vonku treskúca zima spojená s tuhými mrazmi. Zaspomínajme si ešte na obdobie od polovice mája do polovice júna. Po nebývale vysokých dá sa povedať letných teplotách prišli výdatné dažde. Za deň aj sedemkrát zapršalo. Pričom počas dňa bolo aj sedem rôznych teplôt vzduchu. Povedzme, keď ste ráno vyšli vonku v pulóvri a vo vetrovke, tak popoludní ste sa už varili vo vlastnej šťave. No a večer ste „kraťasy“ znova odložili do skrine, lebo opäť bolo chladno.
No a prišla druhá polovica júna a všetky mraky sa kdesi úplne vytratili. Za deň stúpla teplota o desať až pätnásť stupňov a boli africké horúčavy. Na rovinu: súčasné počasie je už iba samý extrém, ktorý odporuje klimatickým zákonitostiam mierneho podnebného pásma, v ktorom sa Slovensko nachádza. Skrátka, človek svojou činnosťou v rôznych smeroch prevrátil klimatické pomery úplne na ruby. Sám som veľmi zvedavý, ako sa bude počasie na Zemi ďalej vyvíjať. Treba však povedať, že jeho súčasný vývoj neveští nič dobré.
(jan)