MFK Zemplín mal kráľovský „Biely balet“ na lopate

Medzinárodný futbalový turnaj Michalovce Cup pokračoval vo štvrtok záverečnými zápasmi v základných skupinách. Úplne posledným stretnutím základných skupín bol šláger, na ktorý bol zvedavý asi každý. Michalovskí dorastenci v ňom totiž vyzvali kráľovský Real Madrid. A treba povedať, že sa súpera zvučného mena naozaj nezľakli. Do posledného miesta zaplnený štadión sa doslova zabával a k úplnej eufórii chýbalo iba víťazstvo domácich. Zostávali tri minúty a víťazstvo by bolo na svete. Teraz je z toho „iba“ remíza 1:1, ktorú by pred samotným stretnutím bral asi každý. Klobúk dole pred všetkými. Hráčmi, divákmi aj organizátormi. Futbalu totiž nechýbalo nič. Atraktívny zápas, skvelá divácka kulisa, mexické vlny... Pre takéto momenty sa naozaj oplatí robiť futbal!

Na tribunách neostalo voľné ani jedno miesto

Skvelá divácka atmosféra

Väčšia divácka návšteva, ako na zápasy predtým, sa určite čakala. Všetko tomu nasvedčovalo, pretože už zápas predtým medzi Chievom Verona a Villarealom (2:2) videlo 2500 divákov. No a potom to prišlo. V hľadisku by ste asi nenašli jediného voľného miesta, a tak organizátori mohli zahlásiť VYPREDANÉ.

Michalovským dorastencom sa podarilo to, čo sa predtým nepodarilo napríklad slovenskej reprezentácii do 21 rokov, finalistom Slovenského pohára, či talianskemu gigantovi Juventusu Turín. Musel prísť až kráľovský Real Madrid, na ktorý sa prišlo pozrieť 4440 divákov, čo je kapacita michalovského štadióna. Diváci, ktorí sa na štadión dostali (boli aj takí, ktorým sa to nepodarilo ...), sa futbalom doslova zabávali a v druhom polčase sme mohli vidieť dokonca aj mexické vlny. „Klobúk dole pred takýmito fanúšikmi,“ zložil na úvod poklonu divákom tréner michalovského U17 Albert Rusnák, ktorý následne pokračoval v hodnotení pre svojich zverencov vynikajúceho zápasu s nešťastným koncom. „Chlapcom po tejto remíze nemám naozaj čo vytknúť. S Realom totiž hrali úplne vyrovnanú partiu. Škoda tých nevyužitých šancí, výsledok mohol byť ešte lepší. Ja si myslím, že dnešný večer bol úplne fantastický. Hralo sa pred vypredaným štadiónom a chlapci si siahli až na dno síl. Pre takéto momenty sa hrá futbal. Mohli sme mať aj trošku šťastnejší koniec, no podľa mňa je tá remíza zaslúžená.“

Vaško mohol byť hrdina

S trénerovými slovami sa dá len súhlasiť. V úvode síce hrozili najmä hostia a michalovský golman Michal Janočko (mimochodom syn špílmachra mužského výberu Vladimíra) sa musel dvakrát vyznamenať pri strelách hráčov Realu. Zhruba od polovice prvého dejstva však vzali opraty zápasu do rúk hráči MFK Zemplín. Tí najskôr zaujali dvoma - troma rýchlymi protiútokmi. V 24. minúte zahrávali rohový kop, lopta sa následne dostala po skrumáži k úplne voľnému Jánovi Vaškovi, ktorý však bombou trafil iba brvno madridskej brány. „Je to tak. Mohol som byť hrdina,“ s úsmevom poznamenal michalovský obranca, ktorý následne opísal akciu, kedy mohol otvoriť skóre. „Sú to naše nacvičené situácie. Rohový kop išiel na zadnú žrď a lopta sa odrazila ku mne. Trafil som to dobre, no žiaľ lopta si cestu do siete nenašla.“

Lopta po strele Jakuba Straku v sieti. Michalovčania viedli 1:0 ...

Trafil to tak, ako mu radil tréner

Aj v ďalšom priebehu zápasu si Michalovčania vytvorili viac gólových šancí, ako ich súper. Na konci prvého polčasu sa sám na hosťujúceho golmana rútil ich kapitán Jozef Vajs, na začiatku druhého polčasu spálili svoje príležitosti najskôr Patrik Chimaľ a potom aj Pavol Bellas. „V dvojzápase so Šachtarom Doneck a Realom Madrid toho bolo naozaj dosť. Tých šancí sme totiž nevyužili veľa a tie výsledky mohli byť aj lepšie,“ sebakriticky skonštatoval stredopoliar Jakub Straka. Práve on sa nakoniec zapísal do análov, keď v 65. minúte otvoril skóre zápasu. Gólovému momentu predchádzal únik Jozefa Vajsa, záchranná brzda hosťujúceho Sancheza a červená karta v ruke hlavného rozhodcu Chmuru. Straka následný priamy kop kopol priam ideálne. „Tréner na mňa asi desaťkrát kričal, že ten múr nestojí najlepšie a mám to pustiť na prvú žrď. Mal pravdu,“ s úsmevom poznamenal šťastný strelec úvodného gólu zápasu.

Úvodný gól a červená karta však nezrazili madridský Real na kolená. Ba naopak. Hostia aj o desiatich začali mať po inkasovanom góle viac z hry a tri minúty pred koncom zaslúžene vyrovnali. „Trošku nám dochádzali sily a súper to nakoniec využil. Možno ten výsledok mohol byť z nášho pohľadu trošku lepší, no aj remíza je proti Realu parádnym výsledkom,“ zdôraznil Jakub Straka, ktorého mrzí, že Michalovčania musia dnes hrať až o piate miesto. „Proste sme doplatili na nevyužité šance. V oboch zápasoch sme si ich vypracovali viac, ako súper, no nevyhrali sme ani raz.“

My len dodajme, že turnaj Michalovce Cup pokračuje v piatok zápasmi o konečné umiestnenie. O 16.00 je na programe stretnutie o piate miesto, v ktorom na seba narazia domáci výber a družstvo FK Dukla Banská Bystrica. O 18.00 nastúpia na stretnutie o tretie miesto tímy Villarrealu a Šachtaru Doneck, no a úvodný výkop finálového zápasu medzi Realom Madrid a Chievom Verona je naplánovaný na 20.00.