files/xogzpcg6p24uwhzj.jpg
Michalovce| Dukla Michalovce| Iuventa Michalovce| 1 BK MI| MFK Zemplín| ZOS Michalovce| Rimkat| TV Zemplín| CK Bomex
Noviny Zemplína
Hľadanie poďľa názvu
, meniny má , zajtra

Marcin vypátral vzácne fresky

Príbeh stredovekého románskeho chrámu v Lesnom sa podobá na detektívku. Hlavným hrdinom bol v tomto prípade gréckokatolícky kňaz Matúš Marcin. Keď sa v spomínanom chráme robila pred časom nová strecha a krov, miestny duchovný otec mu povedal, že v podkroví znovuobjavili zabudnuté gotické a renesančné byzantské fresky, v tomto regióne ojedinelé a vzácne.....

Príchodom pamiatkárov sa začal celý príbeh pátrania po pokladoch histórie. Vzbudil záujem aj u samotných obyvateľov dediny. ,,Každý bol zvedavý, čo sa tam hore v nedostupnom podkroví chrámu vlastne nachádza....aké fresky a ikony s tajomným písmom sú tam, čo nik nevedel prečítať,“ hovorí o objavovaní pokladu Matúš Marcin. Na reštaurovanie a konzervovanie vzácnych fresiek vyčlenilo finančné prostriedky Ministerstvo kultúry SR. Vďaka týmto peniazom nadobudli fresky svoju niekdajšiu podobu, no zároveň sa potvrdilo, že chrám ešte nevydal všetky svoje tajomstvá.

 ,,Bolo nádherné sa postupne dopracovať k ďalším archeologickým správam či iným historickým materiálom, ktoré hovorili iba o neukončenom a základnom archeologickom výskume spojenom s ďalším klenotom tohto chrámu, svedčiacom o jeho význame v zašlých časoch. Boli to objavené základy stredovekej sakrestie a ostiária-kostnice - vzácna zriedkavosť a rarita v tomto regióne,“ opisuje svoje pocity kňaz.

Jeho slová sa potvrdili iba nedávno, kedy sa uskutočnil geosonárny prieskum podlahy chrámu a blízkeho okolia. Okrem zvyškov románskych základov sa priamo pod podlahou chrámu našli s najväčšou pravdepodobnosťou aj hrobky či náhrobné kamene a niekoľko kostrových pozostatkov. Ďalší archeologický výskum v chráme bol však finančne náročný a tak o pomoc požiadali Nadáciu VÚB, od ktorej získali 6 600 eur. Peniaze by pomohli aj k tomu, aby bol zistený skutočný vek chrámu. Historici ho síce datujú na rok 1250, no opierajú sa pritom iba o písomnú zmienku a jeho skutočný vek môže byť oveľa vyšší.

,,Tento vzácny chrám plný rôznych prekvapení a neodhalených tajomstiev vo mne neustále evokuje snahu zachrániť a sprístupniť všetky jeho duchovné, historické a umelecké artefakty. Je to ako dobrodružná cesta plná neočakávaných zvratov a prekvapení, rôznych ťažkostí, ktoré treba prekonať, no keď dôjdete do cieľa viete, že ste urobili tú správnu vec a tešíte sa, že ste mohli byť jedným z účastníkov pri odkrývaní neznámej, a predsa tak blízkej histórie,“ dodal na záver M. Marcin.
V tomto roku Nadácia VÚB rozdelí 100 000 eur na záchranu kultúrneho a prírodného dedičstva. O granty sa môžu do konca marca uchádzať mimovládne organizácie, alebo samospráva. Informácie o možnosti získať prostriedky sú na stránke Nadácie VÚB.
            Sandra Rendlová

 Uverejnené: 19.03.2010 10:21:51 files/hfg62wuhar0pdkix.jpg
Práca v Michalovciach
Práca Michalovce
Reklama
files/40xwcezwqmjuyvsh.jpg
Súťaž
tipovanie
Anketa
Miniaplikace
Pracovné ponuky
tipovanie
Reklama
files/at72vt5ca4vt08x5.jpg
Facebook
Kontakt
+421 917 203 776
redakcia@novinyzemplina.sk

Ivana Krásku 781/21
07101 Michalovce
Návštevnosť
TOPlist
©2012 Noviny Zemplína
Generované redakčným CMS systémom HEMERA spoločnosti NIKA PRESS s.r.o.