Slovenky v Michalovciach deklasovali Fínky

Hádzanárky Slovenska uspeli v sobotňajšom stretnutí 4. kola kvalifikácie ME 2014, keď v Chemkostav aréne zdolali Fínky 38:17 (17:7). Na rozdiel od stredajšieho súboja vo Vantaa (27:25) zvládli zverenky trénera Dušana Poloza odvetu proti severankám presvedčivo a v tabuľke 2. kvalifikačnej skupiny si držia 2. priečku so 6 bodmi za už istými postupujúcimi Francúzkami. Tie si v sobotu v Limoges poradili s Islanďankami 24:19 (10:13. Kvalifikácia bude pokračovať v júni, Slovenky nastúpia 11. 6. v Šali proti francúzskym hádzanárkam a 15. 6. ich bude čakať v Reykjavíku rozhodujúci duel o druhú postupovú priečku s hráčkami Islandu.

Aj keď skóre zápasu otvorila hosťujúca Roosová, úvod patril jednoznačne domácim. Slovenky totiž po prvom inkasovanom góle zapli na plné obrátky a po góle Réky Bizíkovej vyhrávali v 7. minúte 5:1. Ani v následných minútach domáce hádzanárky nepoľavovali. Szarková upravila v 9. minúte na 6:2 a lavička Fínska zareagovala oddychovým časom. Ani ten však rozbehnuté Slovenky nezastavil. Tie totiž po trojgólovej šnúre vyhrávali v 14. minúte presným zásahom Beňuškovej 9:2. Hostkám sa síce dvoma gólmi podarilo znížiť na 9:4, nasledovala však ďalšia päťgólová šnúra Sloveniek, po ktorej vyhrávali v 21. minúte po góle Dominiky Horňákovej 13:4. Aj v ďalších minútach prvého polčasu sa hralo podľa nôt zvereniek trénera Dušana Poloza. Tie už do konca prvého dejstva natiahli svoj náskok na desať gólov, keď Szöllösiová na začiatku poslednej minúty prvého dejstva upravila na polčasových 17:7.

Aj v druhom polčase zverenky trénera Dušana Poloza kontrolovali priebeh hry a zápas úplne ovládli. Hneď v úvode zaznamenali päťgólovú šnúru a po premenenej sedmičke Beňuškovej vyhrávali Slovenky 22:7. Pätnásťgólový rozdiel v skóre bol aj o tri minúty neskôr, kedy Szarková dávala na 24:9. Fínkam sa síce následne mierne podarilo znížiť, keď v 41. minute bol stav 25:14, no Slovenky už zápas z rúk nepustili. Od stavu 28:15 zaznamenali zverenky trénera Dušana Poloza osem gólov v rade (36:15) a definitívne tak zlomili odpor súpera. Ich náskok do konca duelu ešte narástol na dvadsaťdva gólov (38:16), no posledné slovo v stretnutí patrilo hosťujúcej Genbergovej, ktorá spolu so záverečným klaksónov stanovila konečný stav kvalifikačného zápasu na 38:17.

Výsledky - kvalifikácia ME 2014 - ženy - 2. skupina - 4. kolo - sobota:
MICHALOVCE
Slovensko - Fínsko 38:17 (17:7)
Zostava a góly SR: Ž. Tóthová, Gubiková, Túrociová - Czanik 1, Horňáková 3, Szöllösiová 4, Súkenníková 5, R. Bíziková 1, Blažeková 3, Dubajová, M. Školková 1, P. Beňušková 7/4, Rebičová 4, S. Szarková 4, Michnová 4/1, Kertészová 1
Najviac gólov za Fínsko: Von Numersová a Genbergová po 4
Pok. hody: 6/5 - 1/1, vylúčené: 3 - 2, rozhodovali: Černavskis a Bogdanovs (obaja Lot.), 1600 divákov

4. Fínsko 4 0 0 4 73:126 0

Doterajšie výsledky: Island - Fínsko 34:18, Francúzsko - SR 25:18, SR - Island 19:18, Fínsko - Francúzsko 13:27, Fínsko - SR 25:27, Island - Francúzsko 21:27, Francúzsko - Island 24:19, SR - Fínsko 38:17