Iuventa zdatne vzdorovala Baia Mare, prehrala o dva góly

Hádzanárky michalovskej Iuventy v úvodnom zápase 22. ročníka Memoriálu Tomáša Jakubča po veľkej dráme tesne podľahli rumunskému veľkoklubu HCM Baia Mare 30:32, keď do prestávky prehrávali 16:18. Zverenky trénera Františka Urbana čakajú na turnaji ešte dve vystúpenia, v sobotu 8. augusta 2015 si o 16.30 hod. zmerajú sily s chorvátskym majstrom RK Podravka Koprivnica. Záverečný duel absolvujú v nedeľu 9. augusta 2015 o 10.00 hod. v súboji s maďarským DVSC Debrecen.

Úvodný zápas dvadsiateho druhého ročníka Memoriálu Tomáša Jakubču zaobstarali slovenský majster Iuventa Michalovce a rumunský vicemajster HCM Baia Mare, a naozaj sa bolo na čo pozerať. Diváci totiž videli modernú hádzanú, v ktorej domáce hráčky držali krok s favoritom, ktorému boli v niektorých fázach zápasu viac ako vyrovnaným súperom. Poďme ale pekne po poriadku...

V prvom polčase gólovo nevedelo odskočiť ani jedno družstvo, a tak sa stalo, že každý chvíľku ťahal pílku. V úvode trikrát viedli Rumunky, Iuventa však zakaždým odpovedala a po góle Patrície Wollingerovej v siedmej minúte sa po prvýkrát v stretnutí dostala do vedenia (4:3). Po presnom zásahu tej istej hráčky vyhrávali Michalovčanky aj v dvanástej minúte (7:6) a do brány rumunského celku prišla Munteanu. Ani tej sa však príliš nedarilo, čo domáce hráčky aj naďalej využívali na strieľanie gólov. V koncovke sa však darilo aj rumunskému vicemajstrovi, ktorý v prvom dejstve kontroval prevažne gólmi Melindy Geiger a pivotky Kataríny Ježič (obe v prvom dejstve zaznamenali po päť gólov). Aj preto bol stav dlhú dobu vyrovnaný. V dvadsiatej minúte Holešová zrovnala na 12:12 a keď v 23. minúte Habánková krásnou strelou vymietla roh rumunskej brány, za stavu 13:13 nastala v bránke Baia Mare opäť zmena, keď v nej zase stála Julia Dumanská. Záverečných sedem minút vyšlo lepšie Rumunkám. Tie kontrovali troma presnými zásahmi v rade, na čo už dokázala odpovedať iba Julia Černová, a tak bol polčasový stav 16:18.

Michalovčanky sa ale súpera zvučného mena nezľakli ani v druhom dejstve. Po góloch Levčenko a Wollingerovej bolo totiž už po prvých desiatkach sekúnd druhého polčasu opäť vyrovnané (18:18). Zatiaľ, čo oba brankárky rumunského celku sa nevedeli chytiť, na druhej strane Raquel Alvares Lafuente predvádzala jeden krajší zákrok za druhým, a tak nečudo, že Iuventa naďalej držala krok s popredným európskym celkom. V 38. minúte jedna z najlepších hráčok zápasu Patrícia Wollingerová vyrovnávala na 20:20, o minútu neskôr po góle Trehubovej už Michalovčanky opäť viedli (21:20). Následne však prišla trojgólová šnúra rumunského celku a zdalo sa, že ten konečne zlomil húževnatý odpor domácich (21:23). Omyl. Tie totiž opäť zdvihli hlavy a po troch góloch kapitánky Trehubovej v 45. minúte zase viedli (24:23). V poslednej pätnásťminútovke sa ale čoraz viac začala presadzovať rumunská kvalita a skúsenosť. Iuventa síce po presnom zásahu Černovej viedla desať minút pred koncom (27:26), záverečné minúty ale vyšli lepšie Baia Mare. To vyhrávalo v 54. minúte 29:27, na čo tréner Urban reagoval oddychovým časom. Ten na chvíľu síce zabral, Habánková vyrovnala na 29:29 a päť minút pred koncom aj Perederyj na 30:30, rumunský celok si však už víťazstvo postrážil a po presnom zásahu Melindy Geiger z posledných sekúnd zvíťazil 32:30.

Michalovce - Baia Mare 30:32 (16:18)

Pok. hody: 7/5 - 2/2, vylúčené: 1 - 4. Rozhodovali: Opava a Válek (obaja Česká republika) - 850 divákov.

IUVENTA: Lafuente, Gubiková, Medveďová - Holešová 2, Kišiková, Rebičová 4, Soročinová, Perederyj 5, Habánková 2, Barátová, Nagyová 1, Wollingerová 6/1, Dziurová, Bajčiová, Chernova 3/1, Trehubová 6/3, Levčenko 1.

HCM:  Munteanu, Dumanská - Nascimento 4/2, Oltean 1, Geiger 10, Tanasie, Pineau, Maior Pasca, Szucs, Abbingh 4, Ardean-Elisei 5, Jezic 7, Marin, Tatar, Tomescu, Preda, Zamfirescu, Nechita 1, Vizitiu.