Zlínske hradby padli, Iuventa s jedenástym ligovým víťazstvom

Hádzanárky Iuventy Michalovce zvíťazili v zápase 12. kola spoločnej česko-slovenskej súťaže WHIL na pôde HC Zlín 31:18 (15:11) a v súťaži tak dosiahli jedenáste víťazstvo. Michalovčanky sú tak naďalej so stopercentnou bilanciou na prvom mieste interligovej tabuľky.

Iuventa sa na pôde piateho tímu priebežného poradia predstavila bez svojej španielskej hviezdy Raquel Alvarez Lafuente, najlepšej strelkyne Tatiany Fiľkovej-Trehubovej i ruskej defenzívnej pilierky Anny Golubevovej (všetky chýbali zo zdravotných dôvodov), vďaka čomu bola najstaršou hráčkou michalovského tímu 25-ročná Júlia Kučerová, no zápas v Zlíne zvládla perfektne. Aj keď v 15. minúte ešte domáce viedli (8:7), päť minút po prestávke už nebolo o víťazovi pochýb. Zemplínčanky si v jedenástom ligovom zápase pripísali jedenáste víťazstvo a zaslúžene vedú tabuľku WHIL.

Michalovské hádzanárky nastúpili na pôde súpera, ktorý v doterajších šiestich domácich ligových zápasoch nestratil ani bod a veril si aj na favorita. Tieto ambície však napĺňal iba do polovice prvého dejstva, do ktorej boli domáce hráčky ustavične vo vedení. Dokonale im vyšiel štart do zápasu, keďže po góle Křičkovej rýchlo viedli 3:1. V siedmej minúte síce vyrovnala Habánková (3:3), no domáce hádzanárky naďalej diktovali tempo hry a po góle Kamenářovej vyhrávali v 10. minúte 6:4. Dvojgólovým rozdielom viedli Zlínčanky aj v trinástej minúte, kedy Dufková dala na 7:5. Od tohto momentu však začali dominovať na palubovke hráčky aktuálneho lídra WHIL. Levčenková s Kučerovou v priebehu niekoľkých sekúnd pätnástej minúty vyrovnali na 7:7 a hoci sa domáce hráčky po góle Křičkovej opäť ujali vedenia (8:7), to bolo poslednýkrát, čo v zápase viedli. Kučerová v osemnástej minúte zrovnala a keď sa hneď na to opäť gólovo presadila Levčenková, Iuventa po prvýkrát v zápase viedla (8:9). Vzápätí z rýchlej kontry skórovala aj Holešová, na čo tréner HC Zlín Peter Sabadka reagoval oddychovým časom. Hneď po ňom opäť skórovala Holešová (8:11) a hoci Zlín odpovedal dvoma gólmi Brandovej 10:11, ďalšie minúty patrili hostkám, konkrétne ruskej spojke Julii Černovovej. Tá troma gólmi v rade zabezpečila svojmu tímu polčasové vedenie, ktoré ešte v záverečnej minúte prvého dejstva prikrášlila Jevgenija Levčenková - 11:15.

Michalovčanky mali do druhého dejstva doslova a do písmena raketový štart. Hneď na úvod sa presadila Oľga Perederyjová, na ktorej gól nadviazala dvakrát Veronika Habánková, raz Julia Kučerová a keď sa v 37. minúte presadila aj Sofia Nagyová, tréner HC Zlín na úvodnú sedemminútovku, ktorú prehrali jeho zverenky 0:5, reagoval oddychovým časom. Ani ten však rozbehnutú Iuventu nezastavil. Hneď po ňom totiž v 39. minúte skórovala opäť Jevgenija Levčenková a Michalovčanky tak po prvýkrát v stretnutí viedli o desať gólov (11:21). Až potom ukončila pätnásťminútové mlčanie domácich (tie nedali gól posledných päť minút prvého polčasu a prvých desať minút druhého polčasu) Gartnerová, no to nič nemenilo na tom, že hostky pevným krokom kráčali k jedenástemu ligovému víťazstvu. Zlínčanky síce ešte raz zdvihli hlavy, keď presilovku pri vylúčení Julie Kučerovej vyhrali 2:0 a v 47. minúte bolo 15:23, Iuventa ale následne odpovedala štvorgólovou šnúrou, čím definitívne zlomila odpor Zlína. Keď Oľga Perederyjová v 52. minúte dala na 15:27, tréner Sabadka reagoval svojim tretím oddychovým časom. Ten ale Iuventu nezabrzdil a jej hráčky tak bezpečne dokráčali k trinásťgólovému víťazstvu 31:18.

HC Zlín - Iuventa Michalovce 18:31 (11:15)
Pok. hody: 5/2 - 3/3, vylúčené: 1- 3. Rozhodovali: Hanák a Pavlíček - 200 divákov.
HC: Benedíková, Stojarová – Nudni, Fabíková, Sobieská 4/2, Nygrýnová 1, Drotárová, Brzósková, Vlková 1, Kolářová 1, Kamenářová 2, Brandová 3, Holčíková, Kříčková 2, Dufková 2, Gärtnerová 2.
IUVENTA: Gubiková, Medveďová - Kučerová 6, Černovová 5, M. Holešová 2, V. Kišiková, Nagyová 1, Habánková 5/2, Levčenková 6, Wollingerová 2, Dziurová, Bajčiová 1/1, Perederyjová 3.