Iuventa vyhrala o päť gólov a v sérii vedie 1:0

Hádzanárky michalovskej Iuventy zvíťazili v úvodnom súboji finálovej série národného play-off doma nad Duslom Šaľa 30:25, keď do prestávky bol stav tesný 14:13. Druhé stretnutie finálovej série je na rovnakom mieste v nedeľu 15.mája 2016 o 10.30 hod. Tretí duel sa odohrá v Šali v sobotu 21.mája 2016 o 18.00 hod. Prípadný štvrtý súboj o deň neskôr na rovnakom mieste a v rovnakom čase. Ak by sa séria nerozhodla, rozhodujúci piaty duel by sa odohral v stredu 25.mája 2016 o 17.30 hod. znovu v Michalovciach.

Prvý polčas prvého finálového duelu sa niesol vo vyrovnanej tónine. Obe družstvá sa striedali vo vedení. Skóre síce otvorila domáca Perederyjová, no hostky odpovedali dvoma gólmi a po presnom zásahu Bujnochovej vyhrávali v 4. minúte 2:1. Iuventa potom síce vyrovnala, no Šaľa opäť odpovedala dvoma gólmi a po presnej strele najlepšej strelkyne WHIL Lívie Klučkovej viedla v 7. minúte 4:2. Keď tá istá hráčka skórovala aj v jedenástej minúte, „chemičky“ už dokonca vyhrávali trojgólovým vedením (4:7). Iuventa ihneď kontrovala dvoma gólmi a tréner Dusla Michal Lukačín bral za stavu 6:7 svoj prvý oddychový čas. Hneď po ňom sa zneškodnenou sedmičkou prezentovala Adriana Medveďová a jej spoluhráčky sa aj napriek oslabovke (vyhrali ju 2:0), dostali do vedenia, keď na 8:7 dala Veronika Habánková. Gólové preteky pokračovali aj naďalej. Mária Holešová dala na 9:7 a rozdielom dvoch gólov viedli Michalovčanky aj v 21. minúte, kedy sa opäť presadila Veronika Habánková (11:9). Duslo ale kontrovalo troma gólmi v rade a po presnej strele Lívie Klučkovej v 24. minúte opäť viedlo (11:12).  Záverečnú päťminútovku zvládli lepšie domáce hráčky. Tie najskôr zrovnali stav a potom išli gólom Levčenkovej v záverečných sekundách opäť do vedenia (14:13).

Úvod druhého dejstva vyšiel lepšie Iuvente. Tá skórovala dvakrát a po presnom zásahu Oľgy Perederyjovej vyhrávala 16:13. Hostky sa ale nevzdávali. Opäť kontrovali troma gólmi v rade. Pocsiková v 38. minúte zrovnala na 16:16 a vyrovnaný stav bol aj v 43. minúte, kedy presne mierila Ivana Trochtová (19:19). O dve minúty neskôr už ale Iuventa po dvoch góloch Márie Holešovej viedla 22:20, na čo lavička hostí reagovala oddychovým časom. Ani ten už ale rozbehnutú Iuventu nezastavil. Hneď po ňom sa totiž presadila po tretíkrát v rade Mária Holešová a Zemplínčanky viedli opäť trojgólovým rozdielom (23:20). Šalianky rázom začali zakončovať z nepripravených pozícii, čo bolo voda na michalovský mlyn. Keď dala Julia Kučerová v 52. minúte už na 25:20, Iuventa bola jasne nasmerovaná za prvým finálovým víťazstvom. Šali nepomohol ani tretí oddychový čas, ktorý si zobral jej tréner Michal Lukačín hneď po Kučerovej góle. Iuventa si totiž naďalej držala viacgólové vedenie. O päť gólov viedla aj päť minút pred koncom po presnom zásahu Oľgy Perederyjovej (27:22) a takisto aj v 57. minúte, kedy presne mierila Mária Holešová (28:23). Šalianky sa už v záverečných sekundách na väčší odpor nezmohli. Po góle Veroniky Habánkovej v predposlednej minúte na 29:24 bolo jasné, že prvý finálový duel zvládne lepšie obhajca prvenstva. Ten nakoniec zvíťazil 30:25 a v sérii sa tak ujal vedenia 1:0.

Michalovce - Šaľa 30:25 (14:13) - stav série: 1:0

Pok. hody: 2/0 - 6/5, vylúčené: 5 - 3. Rozhodovali: Haščík a R. Sivák - 980 divákov.

IUVENTA: Lafuente, Medveďová - Kučerová 6, Černová 2, M. Holešová 8, Kíšíková, Nagyová, Habánková 6, Levčenková 2, Wollingerová 2, Dziurová, Bajčiová, Golubevová, Fiľková-Trehubova, Perederyjová 4.

DUSLO: Haládiková, Ladicsová, Kvasnicová - Trochtová 2, N. Rácková 2, L. Klučková 10/5, Špendlová, Pócsiková 2, Tulipánová 1, I. Bahýlová 5, Veselková, Bujnochová 3, Demajová.

Uverejnené: 14.05.2016 19:56:33