Iuventa začala výborne, Rostov zdolala 30:28

Hádzanárky michalovskej Iuventy skvelým spôsobom odštartovali svoje vystúpenie na 23.ročníku Memoriálu Tomáša Jakubču, keď v piatkovom úvodnom súboji zdolali ruský veľkoklub HK Rostov na Done 30:28, keď už do prestávky viedli tesne 13:12. Raritou boli tri góly španielskej brankárky Iuventy Raquel Alvarez Lafuente. Memoriál Tomáša Jakubča pokračuje ďalšími zápasmi počas víkendu. V sobotu sú na programe tri: o 10.00 hod. nastúpia proti sebe Kisvárda s Lublinom, o 16.00 hod. príde na rad duel Rostova na Done s Kisvárdou, no a sobotňajší blok zápasov uzavrie od 18.00 hod. konfrontácia slovenského a poľského majstra Iuventy Michalovce a MKS Selgros Lublin. V nedeľu následne od 10.00 hod. nastúpia proti sebe Lublin s Rostovom a turnaj uzavrie súboj Iuventy Michalovce s Kisvárdou.

Hádzanárky michalovskej Iuventy sa hotovali v prvom zápase 23. ročníka Memoriálu Tomáša Jakubča potrápiť favorita, tak ako tomu bolo minulý rok. To sa im nakoniec podarilo a dokonca pridali čerešničku na torte, ktorou je skalp vicemajstra Ruska a účastníka skupinovej fázy Ligy majstrov. Poďme ale pekne po poriadku...

Zverenky trénera Františka Urbana sa rozbiehali pomalšie. Hneď v úvode dvakrát inkasovali, na čo odpovedala v piatej minúte Julia Černovová – 1:2. V prvej polovici prvého dejstva sa následne oba tímy ťahali o každý jeden gól. Práve po uplynutí štvrťhodiny sa to však zmenilo, keďže ruský vicemajster utiekol na rozdiel troch gólov (5:8). To bol pre Iuventu stav núdze, keďže následne jej hráčky zapli na vyššie obrátky a ešte do konca prvého dejstva sa im podarilo zmazať náskok favorita zápasu. V 22. minúte bolo 10:10, krátko pred koncom bol stav 12:12. Polčasové vedenie Iuventy zabezpečila brankárka Raquel Alvarez Lafuente (mimochodom v celom stretnutí zaznamenala tri góly...), ktorá gólom do opustenej brány súpera pečatila skóre prvej tridsaťminútovky na 13:12.

Michalovčankám ideálne vyšiel vstup do druhého polčasu. V prvej desaťminútovke si totiž udržiavali viacgólový náskok. V 35. minúte viedli po góle Perederyjovej 17:14, o päť minút neskôr viedli stále trojgólovým rozdielom 20:17. Práve v tomto momente nastal zlom zápasu. Zverenky trénera Františka Urbana totiž na radosť publika začali súperovi gólovo unikať. Za výdatnej pomoci brankárky Lafuenteovej viedli deväť minút pred koncom 27:20 a rodilo sa obrovské prekvapenie. „Ruský medveď“ síce ešte v závere zdvihol hlavu, keď ihneď kontroval troma gólmi v rade, na obrátenie skóre to však nestačilo. Michalovčanky totiž zvíťazili 30:28 a na svoje konto si tak pripísali jeden z najcennejších skalpov v posledných rokoch.

Michalovce - Rostov na Done 30:28 (13:12)

Pok. hody: 2/2 - 8/7, vylúčené: 5 - 5. Rozhodovali: Opava a Válek (obaja Česká republika) - 600 divákov.

IUVENTA: Lafuente 3, Medveďová - Černová 6, M. Holešová 1, Kišiková 1, Rebičová 1, Nagyová, Habánková 4/2, Levčenko 4, Dubovcová 1, Štefaniková, Wollingerová 3, Dziurová, Bajčiová, Schusterová 1, Perederyjová 5.

HK: Basarab, Shrmaková - Slivinská 1, Managarová 7, Sorokinová 2, Bashkirová 2, Murzalievova, Černovajnenko 2, Šimkuteová 2, Grigelová 2/2, Stepanovová 3, Makarovová, Borščenkovová 7/5.

Tabuľka po prvom hracom dni

1. Iuventa Michalovce 30:28
2. KKC Kisvárda 0 0 0 0 0:0 0
3. MKS Selgros Lublin 0 0 0 0 0:0 0
4. HK Rostov na Done  1 28:30

Ďalší program Memoriálu Tomáša Jakubča

Sobota 13. august 2016: MKS Selgros Lublin - KKC Kisvárda (10.00 hod.), KKC Kisvárda - Rostov na Done (16.00 hod.), Iuventa Michalovce - MKS Selgros Lublin (18.00 hod.).

Nedeľa 14. august 2016: MKS Selgros Lublin - Rostov na Done (10.00 hod.), Iuventa Michalovce - KKC Kisvárda (12.00 hod.). Slávnostné ukončenie turnaja (13.30 hod.).

Zdroj: iuventa michalovce