files/7us07x2v5y4jjmre.jpg
Michalovce| Dukla Michalovce| Iuventa Michalovce| 1 BK MI| MFK Zemplín| ZOS Michalovce| Rimkat| TV Zemplín| CK Bomex
Noviny Zemplína
Hľadanie poďľa názvu
, meniny má , zajtra

Cieľom budú naďalej úspechy na slovenskej scéne

Schránkový mesačník Michalovský reportér sa vo svojom septembrovom čísle venoval aj michalovskej ženskej hádzanej. Okrem štartu Iuventy Michalovce do novej sezóny a európskeho šampionátu hráčok do 17 rokov, ktorý sa konal v metropole Zemplína v auguste, vo svojej pravidelnej rubrike rozhovor na mesiac vyspovedal generálneho riaditeľa Chemkostavu a. s., hlavného partnera Iuventy Michalovce Tibora Mačugu. Témou samozrejme boli zmeny v klube, ktoré sa udiali tak v kádri, ako aj vo vedení. Celý rozhovor vám so súhlasom redakcie Michalovského reportéra prinášame aj na našej internetovej stránke.

Po minulej úspešnej sezóne nastali výrazne zmeny, či už v kádri, ale aj vo vedení klubu. Poďme najskôr k personálnym zmenám vo vedení. Na poste športového riaditeľa skončil Jaroslav Čúrny. Aké boli dôvody ukončenia spolupráce s úspešným riaditeľom, pod ktorého vedením získal klub nadvládu nad celým hádzanárskym Českom a Slovenskom?

„Iuventa sa v posledných rokoch dostala na nejakú úroveň, dosiahla povedzme nejaký "level" v rámci Česko a Slovenska, a výkonnostne sa neposúva. V medzinárodnej konfrontácii už nenapredujeme. Preto sme hľadali inú cestu, ktorá by nás mohla posunúť ďalej. Problém vidíme vo výchove mladých vlastných hráčok. Tu by som videl dôvod zmeny na poste športového riaditeľa. Proste, nenachádzali sme spoločnú reč ako ďalej pri mládeži.“

Jeho nástupcom sa stal bývalý úspešný hádzanár Radoslav Kozlov. Prečo padla voľba práve na neho?

„Do riadenia klubu bolo potrebné dostať nový impulz a naštartovať proces zmien, ktoré prinášal aj SZH zriaďovaním regionálnych centier hádzanej po Slovensku. Michalovce a Iuventa sa stala centrom dievčenskej hádzanej pre Košický a Prešovský kraj. Za šéfa klubu sme chceli hádzanársku osobnosť, ktorá v tomto športe už niečo dokázala a bude aj prirodzenou autoritou. Som presvedčený, že Rado Kozlov bude pre klub prínosom a my mu pomôžeme napĺňať jeho aj klubové ambície.“

Okrem postu športového riaditeľa nastala zmena aj na prezidentskom poste. To však bolo očakávané, keďže Gabriel Dorič už dlhšie avizoval, že končí. Ešte stále však nie je známy jeho nástupca. Už sa v tomto smere niečo pohlo?

„Pozícia prezidenta klubu je naďalej neobsadená. Verím, že v priebehu dvoch mesiacov aj táto pozícia bude mať človeka, ktorý hádzanej rozumie a hlavne bude mať tento šport rád.“

Vy ste prednedávnom deklarovali, že túto funkciu by mal zastávať človek z Mestského úradu. Stále na tom trváte?

„Vzhľadom k tomu, že mesto finančne prispieva na činnosť klubu, musí zároveň prostredníctvom člena správnej rady kontrolovať aj nakladanie s týmto príspevkom. Pripomínam, šport patrí mestu resp. regiónu, nie privátnej osobe.“

 Zdalo sa nám, že Iuventa v posledných mesiacoch začala strácať fanúšika. Návštevy na zápasoch boli čoraz menšie, čo dozaista spôsobila aj vaša dominancia na česko-slovenskej scéne, ale aj znížená úroveň WHIL. Vnímate kritické hlasy o zníženej úrovni interligy aj vy?

„Netvrdil by som, že úroveň interligy sa znížila. Skôr by som povedal, že má nejakú stabilnú úroveň a nenapreduje. Nedá sa takéto hodnotenie robiť očami fanúšika Iuventy. Mám skôr pocit, že michalovský fanúšik sa "prejedol úspechov" na domácej scéne. Divák hádzanej si žiada zaujímavé a dramatické súboje, s napätím do konca zápasu. Zrejme ho už nenapĺňajú jednoznačné víťazstva našich dievčat. Úprimne, v rámci interligy v sezóne odohráme doma možno 3-4 kvalitné zápasy, čo je skutočne málo.“

Nám v posledných rokoch chýbala od klubu podaná ruka fanúšikovi. Akoby jeho predstavitelia nevedeli využiť úspechy ženského tímu. Z klubu sa vytratil marketing a takisto aj priamy kontakt s divákom. Chýbajú trebárs spoločné podpisové akcie, ako to vidíme vo svete, z oslavy majstrovského titulu sa stala akási fádnosť. Ako chcete zabojovať o návrat fanúšika?

„Plne s vami súhlasím, práca s fanúšikom bola našou achilovou pätou. Nový športový riaditeľ prichádza s celkom zaujímavou víziou, tak sa nechajme prekvapiť. Chce to čas, ja verím, že aj v tejto oblasti dôjde k zlepšeniu. Iuventa má na pomery interligy slušné návštevy, ale podľa môjho názoru máme podstatne viac divákov ako fandiacich fanúšikov... Chce to zmenu.“

Poďme k tým, čo sa udiali v kádri. Ten opustilo pred sezónou až osem hráčok, z toho päť legionárok. Nie je to podľa vás priveľký rez?

„Súhlasím, je to vážny zásah. Jednoducho, chceme ísť inou cestou, ako doteraz. Cieľom je dostať do družstva žien čo najviac vlastných kvalitných hráčok. Legionárky v Iuvente boli, aj do budúcna budú, no nie v takom počte ako doteraz. Filozofia však bude taká, že nimi budeme obsadzovať posty, na ktoré nebudeme mať v klube, alebo v rámci Slovenska, kvalitnú hráčku. Napríklad, v tejto sezóne sme mali problém na brankárskom poste a pravom krídle. Legionárky sú zároveň oživením v tíme, ako aj zaujímavosťou pre fanúšikov.“

Slovenským hráčkam sa akosi do najúspešnejšieho slovenského klubu nechce. Prečo je to tak?

„Na túto otázku je ťažko odpovedať pár vetami. Je to problém na celú diskusiu. Problémom Iuventy je, že Michalovce sa geograficky nachádzajú na "konci republiky", Češky tomu hovoria "v prdeli". Pre dievčatá, aj pre ich rodičov, je to ďaleko... Nemalú úlohu pri rozhodovaní zohráva tzv. "povesť". O Iuvente sa hovorí, že je tam prísna disciplína a náročný tréningový proces, a to našim mladým dievčatám prekáža. Radšej budú hrať v klube, kde nie je dôležitá disciplína a menej sa aj trénuje. Ich nelákajú európske poháre, ani hrať v majstrovskom tíme. Dnešnú mládež neláka tvrdo na sebe pracovať, všetka česť výnimkám. Verím, že čakanie na Sagana, Vlhovú či Cibulkovú v slovenskej ženskej hádzanej nepotrvá dlho. Čo sa týka nás, chceme sa postupne prepracovať ku kostre družstva z vlastných odchovankýň. Od septembra začínajú fungovať regionálne centrá hádzanej. Medzi našimi trénermi bude pôsobiť aj dánsky tréner Rasmus Poulsen, ktorý by mal mať na starosti tréningy zamerané na silu, vytrvalosť a techniku či obratnosť. Treba dúfať, že zmena v tréningovom procese prinesie časom svoje ovocie. Zároveň musím priznať, pán Poulsen bol u nás pár mesiacov na skúšku a mladým dievčatám jeho náročnosť príliš nevoňala...“  

Iuventa patrí k česko-slovenskej špičke. Momentálne ale prišlo k výrazným zmenám v kádri. Zmenia sa tým ambície klubu v česko-slovenskej MOL lige či v slovenských súťažiach? Mimochodom, aké sú ambície do sezóny 2017/2018? Menia sa aj prísnym Zákonom o športe?

„Vzhľadom k zmenám v klube, aj vo filozofii do budúcna, sú naše ciele tomu prispôsobené. Určite do každého zápasu pôjdu dievčatá s cieľom vyhrať. Hlavným cieľom zostáva zisk titulu a Slovenského pohára. Čo týka interligy, chceme dosiahnuť čo najlepší výsledok, ale nebude to priorita vzhľadom k cieľom do budúcna. Chceme od tejto sezóny zapracovávať do družstva žien vlastné odchovankyne. K druhej časti otázky. Zákon o športe je dobrý pre zväzy, ktoré dostanú podstatne viac financií ako doteraz. Pre kluby ako je náš, je doslova likvidačný. Pri jeho uplatňovaní v súčasnosti by sme skrz odvodov štátu museli navýšiť rozpočet cca o 30-40 percent. Taká je pomoc štátu športu, do ktorého sponzori nalievajú nemalé financie, bez akýchkoľvek úľav.“

Michalovce boli v posledných rokoch jediným zástupcov Slovenska v ženských európskych pohárových súťažiach. Teraz sa to mení, keďže v novej pohárovej sezóne nefigurujete ani vy. Nemrzí vás fakt, že Iuventa po prvýkrát bude v Európe chýbať?

„Tento fakt ma mrzí, ale som s tým zmierený. Povedzme si však pravdu, na viac ako po minulé roky momentálne Iuventa nemá. Druhá vec je, ako si účasť v pohároch naše dievčatá vážia. Veľkým sklamaním bol pre mňa uplynulý ročník.“

Váš domovský stánok, Chemkostav aréna, sa v poslednej dobe stáva nielen športovým, ale aj kultúrnym centrom Michaloviec. Čo hovoríte na to, že čoraz viac kultúrnych akcií sa uskutočňuje práve v nej?

„Záujem o organizovanie, či už športových, ale aj kultúrnych akcií, ma samozrejme teší. Je to predsa dobrá reklama Chemkostavu, mesta a samotnej haly. Nezanedbateľný je aj finančný prínos, ktorý je potom použitý na jej prevádzku.

Rozprávame sa ale hlavne o športe, takže poďme ešte k nemu. Vaša hala sa v posledných mesiacoch stala aj dejiskom viacerých hádzanárskych akcií. Naposledy sa v nej uskutočnili majstrovstvá Európy hráčok do 17 rokov a od predstaviteľov SZH, ale aj EHF, išli iba samé superlatívy. Ako sa to počúva?

„Úprimne som rád, že práve Michalovce dostali možnosť usporiadať majstrovstvá Európy hráčok do 17 rokov. Ťažko odhadnúť, kedy sa podarí do nášho mesta dostať takéto významné podujatie. Určite sa to zapíše do dejín mesta. Slová chvály sa vždy počúvajú dobre a som rad že všetci účastníci sa tu cítili dobre. Celé podujatie malo však jednu chybu a to slabučký záujem médií. Sami doma na Slovensku sme si to neodprezentovali...“

Vyskytli sa ale aj problémy. Tým je ozvučenie, ktoré ľudí poriadne dráždi. Všimli ste si to aj vy? Chcete s tým niečo robiť, aby bol komfort pre fanúšika ešte väčší?

„Ozvučenie haly je dlhodobý problém. Vieme o ňom, snažili sme sa ho riešiť na základe odporúčania odborníkov doplnením kvalitnejších reproduktorov, potom ich prestavaním. Bohužiaľ sa to nezlepšilo. Výraznejší zásah do akustiky plánujeme zrealizovať na budúci rok. Túto halu sme postavili z vlastných, privátnych finančných prostriedkov a z úveru. Po splatení úveru(cca 1 rok) chceme riešiť interiér (steny za bránkami) a akustiku. Prosím preto ľudí o zhovievavosť. Naša hala zasa na rozdiel od mnohých je klimatizovaná a ponúka podstatne väčší komfort počas celého roka.“

Zdroj: Michalovský reportér



Uverejnené: 06.10.2017 12:54:07 files/j4m4s5qsipyy73be.jpg
Práca v Michalovciach
Práca Michalovce
Reklama
files/0hmzd3o4yfbqowph.jpg
Súťaž
tipovanie
Anketa
Miniaplikace
Pracovné ponuky
tipovanie
Reklama
files/6cugftorqg2y25nb.jpg
Facebook
Kontakt
redakcia@novinyzemplina.sk

Návštevnosť
TOPlist
©2012 Noviny Zemplína
Generované redakčným CMS systémom HEMERA spoločnosti NIKA PRESS s.r.o.