files/g6epibozi5ymgi2t.jpg
Michalovce| Dukla Michalovce| Iuventa Michalovce| 1 BK MI| MFK Zemplín| ZOS Michalovce| Rimkat| TV Zemplín| CK Bomex
Noviny Zemplína
Hľadanie poďľa názvu
, meniny má , zajtra

Michalovsko-košická eparchia oslavuje 60. výročie

Michalovsko-košická eparchia pravoslávnej cirkvi oslavuje 60.výročie svojho založenia. V portrétnej sále Zemplínskeho múzea v Michalovciach sa v sobotu 3.7.2010 pri tomto výročí uskutočnila medzinárodná vedecká konferencia pod názvom „Byzantské dedičstvo na Zemplíne a jeho zachovanie pre nasledujúce generácie“. Konferencia bola organizovaná Filozofickou fakultou Prešovskej univerzity v spolupráci s Ukrajinskou teologickou pravoslávnou akadémiou sv. Cyrila a Metoda v Užhorode.


Vzácni hostia

Vo viacerých bodoch vystúpili miestni predstavení cirkvi, hostia zo zahraničia, rektor Ukrajinskej univerzity archimandrita Viktor Beť, profesor teológie, doc.Krištof metropolita českých krajín a Slovenska, arcibiskup pražský, alebo z Poľska biskup Gorlický, Paisij, ale aj domáci odborníci či už z histórie alebo architektúry. Konferencia, ktorej sa zúčastnilo približne 60 poslucháčov sa niesla v duchu rokov minulých, súčasnosti, ale načrtla aj otázky budúcnosti pravoslávnej cirkvi na Slovensku. Podľa slov prof. Imricha Belejkaniča, vedúceho Katedry najstarších dejín a dejín relígií Prešovskej univerzity, sa prednášajúci z rôznych uhlov: „pokúsili vyhodnotiť dejinnú etapu 60. výročia jestvovania eparchie a zamyslieť, sa aké bude smerovanie pravoslávnej cirkvi na Zemplíne v budúcnosti.“ Takáto konferencia sa na Zemplíne udiala vôbec po prvýkrát. V minulosti sa podobné stretnutia pravoslávnej cirkvi konali na Šariši, v Prešove, ktorý je aj centrom slovenskej ortodoxie.

Pokračovanie slávností aj v nedeľu

Slávnosti pokračovali v nedeľu 4.7. večernou bohoslužbou. Ďalší deň 5.7., kedy pravoslávni neslávia príchod sv. Cyrila a Metoda, ale pamiatku sv. kniežaťa Rastislava, ktorý na Veľkú Moravu solúnskych bratov pozval, sa v michalovsko-košickej eparchii každoročne slávi pamiatka štyroch ochrancov, patrónov eparchie. V tento deň sa opäť za účasti spomenutých zahraničných hostí konala slávnostná liturgia, ktorej sa zúčastnil aj primátor mesta Viliam Záhorčák a množstvo iných pozvaných. Slávnostné zhrnutie uplynulých 60 rokov a ďalších historických udalostí a určitý pohľad do budúcna predniesol michalovsko-košický arcibiskup Juraj, ktorý bol ako hostiteľ s celým dianím slávností spokojný. Spolu s výročím založenia eparchie si michalovskí pravoslávni pripomínali aj 1125. výročie smrti sv. Metoda. Toto jubilejné 60.výročie trvalo po dobu jedného roka a vyhlásené bolo eparchiálnymi slávnosťami 5.7. v minulom roku. V priebehu celého roka sa všetky podujatia organizované michalovsko-košickou eparchiou  konali pod hlavičkou tohto výročia. Jubilejný rok bol ukončený spomínanou vedeckou konferenciou.
                                 Michal DemkoUverejnené: 13.07.2010 08:27:28 files/zrs35vuxnbma6xcy.jpg
Práca v Michalovciach
Práca Michalovce
Reklama
files/hb3naktegpstxqz4.jpg
Súťaž
tipovanie
Anketa
Miniaplikace
Pracovné ponuky
tipovanie
Reklama
files/hb3naktegpstxqz4.jpg
Facebook
Kontakt
+421 917 203 776
redakcia@novinyzemplina.sk

Ivana Krásku 781/21
07101 Michalovce
Návštevnosť
TOPlist
©2012 Noviny Zemplína
Generované redakčným CMS systémom HEMERA spoločnosti NIKA PRESS s.r.o.